Összeállításunk segítségével most megkönnyítheti fáradt teste munkáját, mely frissességgel, megújult lendülettel fogja meghálálni a figyelmet!
A beszédes test
Délben egy hamburger a gyorsbüfében, este koktél barátokkal a bárban. Gondolt már arra, vajon mit szólnak mindehhez belső szervei és immunrendszere?
TÜDŐ:
"Micsoda éjszaka már megint! Hajnali háromig a tömény füstben! Annyira mérges vagyok, amikor valaki egy-egy slukkal szabadgyökök millióit küldi a mellkasába. Ezek úgy viselkednek, mint a vandálok: lebombázzák a sejtjeimet, semmire sincsenek tekintettel. Sokan ezt úgy próbálják kompenzálni, hogy minden reggel megisznak egy nagy pohár C-vitaminnal teli narancslét. Azt hiszik, ettől majd jobb lesz, hiába mondogatom, hogy nincs annyi narancslé a világon! Utolsó próbálkozásom: átkiabálok a hörgőknek, hogy azonnal szabadítsák meg a szervezetet ettől a kátrányos vacaktól. Köhögőgörcs, vérvörös arc: ilyenkor egy pillanatra elönti szívemet a káröröm. Naná, hogy aztán megsajnálom az illetőt, sosem voltam haragtartó. Persze a kipufogógáz, a növényvédőszerek méreganyaga stb., mind ellenem vannak. Ehhez jön még, hogy ha valaki érzékeny, és éjszaka nem nyitott ablak mellett alszik, akkor elzárja előlem az oxigént, majd reggel csodálkozik, amikor megint fejfájásra ébred..."
BÉL:
"Mi vagyok én, talán Obelix? Napról napra megtömnek, akár egy libát! Persze panaszkodás nélkül tűröm és dolgozom. Sült kolbász, pizza, sütemény... úgy préselődnek belém, mintha egy épület első emelete zuhanna a fejemre. De egy másik részlegnek, egy emelettel feljebb, a gyomornak is tennie kellene valamit! Az ő dolga lenne, hogy mindent szétválogasson, apró adagokra osszon, így nyugodtan küldhetném tovább a kijelölt pályán a szénhidrátokat, tojásfehérjét, vitaminokat és ásványi anyagokat. A túlterhelésre persze munkamegtagadással reagálok. Baktériumok segítségéért kiáltok a vastagbélnek, ők mohón rávetik magukat erre a megemésztetlen valamire és erőszakkal erjedésre kényszerítik. Engem aztán nem érdekel, ha hasfájás és felfúvódás lesz a vége! Azt, amit a baktériumok hátrahagynak, illetve azokat a mérgező anyagokat, melyeknél nem én vagyok az illetékes (ólom, higany stb.) elirányítom a bélbolyhokhoz. Ezekben már vastag lerakódás képződött, mivel folyamatosan újabb és újabb rétegek érkeznek, ahol az emésztési munka elintézetlen maradt. Következménye: semmi sem jut tovább, a többi szerv pedig vitamin- és ásványianyag pótlásért kiált. Éjszakai műszak?! Nálam szóba se jöhet! Munkaidőm este hatkor lejár."
VESE:
"Ezt az aljasságot! Épp most nyomtak le a torkomon egy fejfájáscsillapítót. Na, ezzel most mit csináljak, hova tegyem? Az én munkám, hogy a vizeleten keresztül kijuttassam a káros anyagokat a szervezetből. Ha csak egy napra is szabira mennék, rögtön mérgezés lépne fel. A gyógyszerekből hátramaradt anyagoknál sajnos passzolnom kell, ezek meghaladják képességeimet. Tisztítószerkezet vagyok, nem hulladéklerakó! De mi mást tehetnék, minthogy elraktározom a gyógyszermaradványokat kötőszövetemben. Azt sem bírom, ha nem kapok elegendő innivalót - ilyenkor a káros anyagok felhalmozódnak, én pedig ramaty állapotban vagyok."
MÁJ:
"Sok koktélt kipróbáltam már, de jobban örülök, ha nem viszik túlzásba. Különösen hajnali 1 és 4 között nem kellene traktálni, amikor minden sejtem amúgy is elfoglalt, ugyanis ilyenkor próbálják behozni az elmaradt méregtelenítő munkát. Néha azt sem tudom, hol kezdjem. Egy kis pálinka, kémiai adalékanyagok, megromlott élelmiszerekből származó méreganyagok, gyógyszerek - ezeket mind-mind le kell bontanom, vízben oldódóvá alakítanom vagy más anyagokhoz hozzáragasztanom, hogy a vesén illetve a beleken át ismét távozhassanak. Néhány szem olajos sültkrumpli ellen sincs kifogásom, de extra adagnál már sztrájkolok. Ha a sok zsír nem tud átalakulni, én csak recsegek-ropogok. Ilyenkor utolsó erőmmel is azon vagyok, hogy a zsír- és kötőszöveteknek, illetve koleszterin formájában a véredényeknek továbbítsam a többletet, beleértve a káros anyagokat is."
IMMUNRENDSZER:
"Ma szerencsés napom van! Kerékpározni megyünk. Fehér vérsejtjeimnek a friss levegő felüdülés lesz, különösen a falósejteknek, akik örömmámorban fognak szaporodni a csontvelőben. Két héttel ezelőtt kénytelen voltam végigcsinálni egy csúnya influenzát, s ez sajnos eléggé megritkította a sejteket, mivel teljes erőbedobással kellett fellépniük az influenzás vírusokkal szemben. Nem mintha amúgy nap mint nap nem lenne mit csinálniuk... Szalmonella, coli baktériumok és mindenféle vírusok - hihetetlen, mit meg nem tesznek azért, hogy kárt okozzanak. Fitt és szorgalmas falósejtjeim az antitestet gyártó B-sejtjeim segítségével azonban minden nagyobb hűhó nélkül kitakarítják őket. Ehhez a harchoz sok friss gyümölcsre és zöldségre van szükségem. Bevallom, sokkal szívesebben fogyasztom őket, mint azokat a vitamintablettákat, amelyeket néha azért kapok, hogy megerősödjek. Az igazi zöld ételek tele vannak fenol vegyületekkel, melyeket a növények a vírusok elleni harcban vetnek be. Ha ezekből sokat kapok, az egy csomó vírus-elhárító munkát spórol meg nekem. Ezt nevezem én tökéletes csaptmunkának! Így aztán több energiám jut a kipuffogógázok, a rádióaktív- és UV sugarak elűzésére, melyek szintén megnehezítik életemet."
Léböjt: a folyékony energia
UV-sugárzás, kipufogógáz, cigarettafüst, gyógyszerek és tartósítószerrel teli élelmiszerek: testünknek számtalan anyagot kell elraktároznia - mondanunk sem kell, feleslegesen. A főleg a bélben és a kötőszövetekben halmozódó méreganyagok nem csupán egészségünkre vannak rossz hatással, de közérzetünket is negatív irányba befolyásolják. Mindezektől hamar megszabadulhatunk egy léböjtkúra segítségével!
Indítsunk egy tehermentesítő nappal, vagyis keveset és könnyű ételeket fogyasszunk, de ezeket társítsuk ballasztanyagokban gazdag nyers ételekkel, mint például savanyúkáposzta vagy bármilyen gyümölcs. Cigaretta, alkohol, kávé és édesség legyen most tabu! A kúra során testünk nem kapja meg megszokott táplálékait, s eközben még küzdenie kell a méregtelenítő- és salaktalanító folyamatokkal. Valljuk be, az első három nap igen nehéz. Azonban az ivókúra nem egyenlő a nulldiétával! Naponta 3oo kalóriát fogyaszthatunk, melyet zöldség- illetve gyümölcslé, gyógytea vagy méz formájában vehetünk magunkhoz. Orvosi javaslatra kiegészíthetjük tejtermékekkel, vitaminokkal és ásványi anyagokkal is.
A salaktalanításnál és méregtelenítésnél fontos, hogy először kiürüljenek a belek - ehhez patikákban és gyógynövényboltokban kapható segítséget is használhatunk. A folyamat némileg kellemetlen, de szerencsére nem tart sokáig. Ha beleink megkönnyebbülnek, már nem kell az emésztéssel foglalkozniuk, hanem kizárólag az „elszállításra" koncentrálnak. Hasunk már másnap megfeszül és egyértelműen érezzük a súlyleadást. Sajnos ez még csak víz, zsírfeleslegünktől ugyanis csak a harmadik nap után kezdünk el megszabadulni. Ezzel párhuzamosan a kötőszövetünkben eltárolt méreganyagok feloldódnak és távoznak szervezetünkből. A méregtelenítésnél a beleknek, a májnak és a vesének jut a főszerep. Vizeletünkön jól megfigyelhetjük, mi minden távozik szervezetünkből: színe folyamatosan változik, a halványsárgától egészen a sötétbarnáig, szaga intenzív. Bőrünk is kiválasztószerv, kiizzadja a mérgező anyagcseretermékeket, kipirosodik, és bőrhibáink sokkal erőteljesebben látszanak. Ne bosszankodjunk! Bőrünk egy idő múlva kitisztul, és olyan puha lesz, mint eddig soha. A böjt harmadik napjától kezdve testünk kizárólag tartalékaiból táplálkozik, hiszen a vérben lévő tápanyagmaradványok és a máj cukortartalékai felhasználódtak. Jöhetnek a zsírtartalékok! Egy jól sikerült böjt alatt akár 5 kilótól is megszabadulhatunk, azonban figyeljünk arra, hogy ha a végére értünk, ne kezdjünk el mindjárt másnap habzsolni, hanem hagyjunk időt szervezetünknek, hogy fokozatosan szokjon vissza a étkezésekhez. A tisztulási folyamattal párhuzamosan pszichénk, mely szintén belefogott a nagytakarításba, előhozza elnyomott terheinket. Lelki blokádaink lassan feloldódnak és leszámolunk a stresszel is. A harmadik nap után boldognak és könnyűnek érezzük magunkat. A méregtelenítést érdemes szabadságunk idejére időzítenünk, a kúra alatt ugyanis minden lassabban működik. Vérkeringésünk nem annyira stabil, mint egyébként, előfordulhat, hogy autóvezetésnél máshogy reagálunk és lelkileg is valamivel érzékenyebbé válunk.
Hogyan böjtöljünk munka mellett?
A böjtölés eme módja tudatosan azokra az élelmiszerekre korlátozódik, melyek salaktalanítanak, víztelenítenek, megtisztítják a kötőszövetet anélkül, hogy gyomrunk teljesen üres maradna. Tartsuk be a hét napot, amikor is táplálékunk főleg nyers ételekből, gyümölcsből vagy rizsből áll. Építsünk be egy burgonya- és egy zöldség-napot. Húzzuk ki étrendünkből a húst, tojást, tejtermékeket és az alkoholt. Ezzel szemben fogyasszunk rengeteg folyadékot, naponta legalább 3 litert. Ihatunk szénsavmentes ásványvizet, gyógy- illetve gyümölcsteákat, felhigított zöldség- illetve gyümölcsleveket. Ha vérnyomásproblémái, emésztési zavarai vagy bőrproblémái vannak, könnyített böjtöt ajánljuk. Ha csak megőrízni szeretné súlyát, tartson hetente egy böjtnapot (legalkalmasabb a péntek vagy a hétfő).
A cikk folytatását (recepteket) a másik rovatban találjátok! |