Édesen jobb az élet
Adry 2005.05.09. 13:04
A fehéren csillogó csábító egészségesebb, mint hinnénk. Megfelelő adagban, kiegyensúlyozott táplálkozás keretében segít megoldani a lelki bajokat, alvászavarokat, energiahiányos állapotokat, sőt, csodák-csodájára még a testsúlyproblémáknak is ellenszere lehet.
|
|
|
Genetikailag programozott tulajdonságunk, hogy nagyon nehezen tudunk ellenállni az édes csábításnak. őseinknek évmilliókon keresztül igen szegényes koszttal kellett beérniük: gyökerekkel, bogyókkal, némi vadhússal és hallal. Egyszóval: kevés kalória sok rostanyag. Ma mindez ideális fogyókúrának számítana, ám elődeink még kilométereket kényszerültek futni, mire nagy nehezen elejtették a vacsorára szánt vadat. Ezért örültek, ha energiában gazdag táplálékra bukkantak, pl. zsírra, cukorféleségekre. A cukor - melyet a szervezet csak kis mennyiségben képes raktározni, de az izmok és az agy fő energiaforrásának számít - kuriózum volt számukra. Ha ma cukrot eszünk, ugyanaz történik szervezetünkben, mint a kőkorszaki emberekében: szerotonin kerül elválasztásra. Szervezetünk “jó közérzet"-hormonja jelzi, hogy valami olyat eszünk, ami rendkívül hasznos fajunk fenntartása szempontjából. Az édes iránti vonzalom minden ember veleszületett sajátossága. Ez a fejlődés során alakult ki, és a természet nem rendezte volna így, ha az édesség fogyasztása káros lenne számunkra.
A cukorfogyasztás csak akkor válik igazán problémává, ha mértéktelenül bánunk vele. A lelki problémákat pedig még tonnányi csokoládéhegyek sem képesek önmaguktól megoldani.
Mi áll a háttérben?
Mariannak az az érzése, hogy munkájában nem kapja meg azt az elismerést, amit megérdemel. Barátja külföldön dolgozik, csak havonta egy hétvégét tudnak együtt tölteni, így gyakran magányosnak és elkeseredettnek érzi magát. Kérdésünkre elárulja, hogy már gyerekkorában is édességekkel tömték, ha nyugtalan volt vagy sírt. Mariann ezt a viselkedésmintát követi felnőttkorában is: a problémák megoldása helyett inkább édességgel vígasztalja magát. Mariann túlsúlyát azonban mégsem csupán a cukorfogyasztás okozza. A legtöbb esetben ugyanis nem maga a cukor növeli a zsírraktárakat, hanem a cukor és zsír együttes fogyasztása. Ez a kombináció található meg a csokoládéban, süteményekben és a kekszekben, vagy amikor hamburgerhez kólát iszunk. A cukor-zsír keverék a természetben nem fordul elő, így az emberi emésztőrendszer sincs rá felkészülve. A szervezetben a következő mechanizmus játszódik le: a cukor azonnal elég, a lassabban bomló zsír azonban raktárakat képez, mert nincs rá szükség. És ezzel elindul a hízás. Egy ember akár 100 kg zsírt is elraktároz, ugyanakkor glükózból csak 750 grammot tartalékol főként a vérben, az izmokban és a májban.
A megoldás
Ha Ön lelki problémáit cukorbarrikádok mögé rejti, akkor a cukor elhagyását megcélzó elhatározásokat nehezen tudja majd megvalósítani. Érdemesebb lenne viselkedésterápiás kezelést igénybe vennie, ahol megtanulhatja, hogyan tudja megoldani, nem pedig elnyomni problémáit.
Létezik azonban fordított eset is, amikor a testi reakció váltja ki a lelki problémát.
Mi áll a háttérben?
Erika már számtalan fogyókúrát elkezdett, de 3 napnál tovább még egyiket sem tartotta be. Amikor éhezik, alacsony vércukorszintje miatt feszültnek és rosszkedvűnek érzi magát. Ennek ellensúlyozására édesített gyógyteát iszik, mint azt sok böjt-szakértő is ajánlja. Ennek hatására valóban megemelkedik vércukorszintje, és hangulata is javul. Amit Erika nem tud: az üres gyomorba jutott cukor hatására nagy mennyiségű inzulint választ el a szervezet, a test felkészül arra, hogy az “előjáték" után valami kiadósabb étel fog következni, és csatasorba állít olyan hormonokat, melyek feladata a vérbe jutott cukor felhasználása. De Erika diétázik. Anyagcseréjének tehát pechje van. Korai volt az öröm, nincs ennivaló. Ennek az lesz a következménye, hogy a vércukorszint hamarosan a kiindulási érték alá esik. A számla pedig: éhség, rossz hangulat, koncentrációs zavarok, általános rossz közérzet. Erika ekkor újabb csésze édes teával próbálkozik. Ezzel a mechanizmussal azonban előbb-utóbb teljesen kimeríti inzulinszabályozó rendszerét. Hosszútávon sérülhet sejtstruktúrája és anyagcseréje is, sőt az érelmeszesedés esélye is megnő.
A megoldás
A táplálkozási szokások átállítása a következő felosztás szerint: kevés zsír (az energiaszükséglet kb. 25%-a), sok élelmi rost (nyers zöldség, kemény gyümölcsök, gabonafélék), kb. 15% jó minőségű fehérje (hal, szárnyas, tofu), és mintegy 60% összetett szénhidrát (főtt zöldség, teljes kiőrlésű gabonából készült pékárú, burgonya, csonthéjas gyümölcsök). Szénhidrátokkal, 30%-nál alacsonyabb zsírfogyasztás esetén, szinte lehetetlen túllépni a szervezetünk számára szükséges energiamennyiséget. Ennek oka az, hogy a szénhidrátok nagyon laktatóak, jóval nagyobb energiát adnak a szervezetnek, mint a zsírok. Más szavakkal kifejezve: teli a pocak, a zsírraktárak mégis üresek. Szóval felejtse el az éhezést! Ha fogyni szeretne, semmi esetre se tegye sport és étkezési terv nélkül. Néha még egy kis édesség is megengedett. A kiegyensúlyozott táplálkozásban mind a cukornak, mind a zsírnak megvan a maga helye.
Bár cukorral hamar jól lehet lakni, a vitaminok hiányoznak belőle.
Mi áll a háttérben?
Szandra nagyon sovány, feltűnően sápadt, szeme alatt sötét karikák látszanak, bőrén sok a mitesszer, haja fénytelen. Mindig futva eszik, állva, az íróasztalnál vagy az autóban. Étrendjének főbb elemei a sütemények, édességek, energiaszeletek. Néha bekap egy vitamintablettát, hogy háborgó lelkiismeretét megnyugtassa. A vitaminkészítmények azonban nem jelentenek megoldást, Szandrának ugyanis az anthociánok, a poliphenolok és az eterikus olajok is hiányoznak étrendjéből, melyek mindegyike immunerősítő, hormonszabályozó hatású anyag és főként a friss növényi élelmiszerekben találhatók meg. Rossz általános állapota nem csak a cukor számlájára írható, hanem azzal függ össze, hogy cukron és fehérliszten kívül szinte semmi mást nem fogyaszt.
Megoldás
Még a leghajszoltabb életmódot folytatóknak is úgy kellene napjukat beosztaniuk, hogy legalább egy kiegyensúlyozott, zöldségben, fehérjében és telítetlen zsírsavakban gazdag étkezés szerepeljen napirendjükön, amit nyugodt körülmények között tudnak elfogyasztani. A gyors étkezéseket is egészségesebbé lehet tenni gyümölccsel, barna péksüteménnyel vagy ivójoghurttal.
Nem csak a cukor mennyisége, hanem fogyasztásának időpontja is okozhat problémákat.
Mi áll a háttérben?
Azoknál a sportolóknál, akik maximális teljesítményük határán edzenek vagy versenyeznek gyakran előforul, hogy testük energiaraktárai kiürülnek, és a sportoló ott áll üres tankkal. Ilyen esetekre az edzők szőlőcukrot tartogatnak a zsebükben. A cukor jelentős teljesítménynövekedést eredményez fizikai és szellemi munkavégzés terén is. Egészen másként fest a kép, ha a sport által fogyni szeretne. Ez esetben az energia-italokkal, szőlőcukorral, energiacsokikkal csak becsapja magát. Szervezetünk ugyanis sokkal szívesebben égeti el a kívülről bevitt, könnyen hozzáférhető cukrot, mint a test zsírtartalékait, melyeket először kemény munkával felszínre kell hoznia.
Megoldás
A zsírégető edzéseknél nagyon lényeges, hogy jóval a maximális teljesítmény-határ alatt eddzünk, és minden alkalommal alaposan bemelegítsünk. Ha egyből teljes erőbedobással edzeni kezdünk, testünk bele sem kezd a zsírégetésbe. Sokkal inkább megkondítja a vészharangokat, és azt kezdi el felhasználni, ami a legkönnyebben mozdítható: glükózt a vérből és az izmokból, majd a máj glikogén-raktáraihoz nyúl. A zsírégetés csak jó 20 perc, edzetleneknél 40 perc múlva indul be. Ennyi idő alatt azonban már sokaknál túl alacsonyra süllyed a vércukorszint, és a következő tüneteket tapasztalván abbahagyják az edzést: hideg verejték, kézremegés, hányinger, szédülés. Mindez fokozottan tapasztalható, ha korán, reggeli előtt fogunk zsírégető edzésbe. Ezt sokan ajánlják, mondván ilyenkor üresek a test cukorraktárai, így a szervezet sokkal hamarabb kezdi el a zsírraktárak felhasználását. Ez a tézis alapvetően igaz, de ilyenkor különösen hosszú és nyugodt bemelegítésre van szükség.
A rossz időpontban elfogyasztott cukor könnyen megzavarhatja a nyugodt alvást.
Mi áll a háttérben?
Judit 23 óra körül fekszik le, ilyenkorra utolsó étkezése óta már 6 óra telik el. Ezért van szüksége egy kis édességre lefekvés előtt, mert vércukor szintje túl alacsony, és üres gyomorral nehéz elaludni. A csoki hatására megemelkedik a vércukor szint és Judit békésen elalszik, ám még a reggel beköszönte előtt éhesen, fáradtan, rosszkedvűen felébred. Ok: szélsőségesen alacsony vércukorszint a késő esti cukorfogyasztás következményeként. Reggeli után, amikor újra normalizálódik a vércukorszint, újra jól tudna aludni, persze ha ezt napirendje megengedné.
Megoldás
Amennyiben a fenti forgatókönyv Önnek is ismerős, akkor két lehetősége van: 1. Későbbre tolja vacsoráját, így éjszaka nem éhezik meg újra. 2. Lefekvés előtt olyasmit eszik, ami nem okoz vércukor szint ingadozást. Leginkább fehérjefélét, pl. egy darabka sovány csirkét, vagy egy pohár tejet.
Végül egy remek hír minden nassolónak: a nyalánkságokat célzottan fogyókúrás segédeszközként is felhasználhatja. Fogyasszon el közvetlenül étkezés előtt egy bonbont, pár szem mazsolát, vagy egy energia-szeletet. Mivel ezzel a cukron kívül lassan bontható fehérjét, zsírokat és összetett szénhidrátokat is magához vesz, nem emelkedik gyorsan vércukorszintje, így nem is lesz már olyan éhes, és automatikusan kevesebbet eszik. Ezzel biztosan nem árt magának. Egy 1916 óta, a Harvard Egyetemen folyó kutatás alapján azt állapították meg, hogy aki édességet eszik, tovább él, mint az, aki mindig ellenáll a kísértésnek.
Édes alternatívák
Barna cukor : normális háztartási cukor, mely nem egészen finomított. Színét a rátapadt cukornádsziruptól kapta.
Nádcukor: szintén aranybarna, cukornádból állítják elő. Fruktóztartalma magasabb a fehér cukorénál.
Méz: ugyanannyi kalóriát tartalmaz mint a cukor, és alig valamivel több vitálanyagot. Még nem bizonyított, hogy egyéb hatóanyagai, pl. bizonyos enzimek milyen hatással vannak a szervezetre.
Édesgyökér, stévialevél: sajnos igen kicsi a valószínűsége, hogy ezek közül az egészséges és vitálanyagban gazdag növényi kivonatok közül bármelyiket is olyan finomnak találjuk, mint a jó öreg ipari cukrot. Mivel már gyermekkorunk óta cukorral kényeztettek bennünket, talán jobban tesszük, ha igazi élvezettel megeszünk egy cukros, fehérlisztes kekszet, mintha biosütiket rágcsálva folyamatosan boldogtalannak éreznénk magunkat.
Szárított gyümölcsök: magas a rosttartalmuk, sok másodlagos növényi anyagot tartalmaznak. Jótékony hatással vannak a vércukorszintre és az emésztésre. Kalóriatartalmuk azonban nem éppen alacsony. |
|