Mentse, ami menthető I.
Adry 2005.04.17. 11:06
Hogy dumálja ki magát, ha a főnöke lógáson kapja, vagy ha elkésik a szülői értekezletről? Tuti tippek... ;)
Kollégámnak, Zsuzsának sosem okozott nehézséget, hogy kimagyarázza magát a kínos szituációkból - különös tehetsége van hozzá. Egyszer, amikor egy kanyargós országúton megállították gyorshajtásért, ledobta a tűsarkúját, kiugrott a kocsiból, és elkezdett sikítozni, hogy egy pók mászott a lábán. A rendőr megszánta az ijedt kis szőkét, aki oly bájosan és ártatlanul pislogott. És nem csak elengedte, de még a képzeletbeli pókot is segített neki megkeresni a kocsiban! Persze sosem találták meg...
Könnyen találhatjuk magunkat hasonlóan szorongató helyzetben, ha valamit elszúrunk. Ilyenkor minél hamarabb értékelnünk kell a szituációt, hogy a lehető legjobban - a lehető legártatlanabbul - jöjjünk ki a dologból. Persze nem arra szeretnénk rávenni, hogy hazudjon, vagy rászedjen másokat, ahogy Zsuzsa tette. Vannak olyan módszerek, amelyekkel elegánsan kihúzhatja magát a csávából. Mindannyian elrontunk néha ezt-azt, és nem is olyan nehéz "megmagyarázni a bizonyítványunkat", mint gondolná. A titok nyitja, hogy tudni kell, hogyan húzhatja ki minél gyorsabban és minél fájdalom-mentesebben a szituáció méregfogát. Lássuk hát, hogyan dumálhatja ki magát könnyedén még a legkomplikáltabb helyzetekből is!
1. Főnöke azon kapja, hogy az állásajánlatokat böngészi a neten. Szóval nem egészen elégedett jelenlegi pozíciójával, ezért körbenéz a világhálón, hogy megtudja, milyen lehetőségek vannak máshol, amikor - ajjaj! - egyszer csak elsétál a főnöke a számítógépe előtt. Mielőtt pánikba esne, gondoljon arra, hogy egyáltalán nem biztos, hogy észrevette, mit csinál. Tehát még véletlenül se kezdjen rögtön magyarázkodni, vagy bocsánatot kérni, és ne találjon ki olyasmit, hogy csak a barátnőjének segít állást keresni. Még akkor is maradjon nyugodt és vegye kezébe az irányítást, ha úgy gondolja, valóban megláthatta, hogy tilosban jár. Mivel az álláskereső site-okon gyakran ötleteket is adnak arra nézve, hol képezheti tovább magát, inkább a következővel kéne próbálkoznia: "Azon gondolkozom, hogy esti tagozaton magasabb képesítést szerzek. Mit gondol?" Vagy megemlítheti azt is: "Tudta, hogy az interneten keresztül is kereshetnénk új asszisztenst? Úgy hallottam, sok végzős egyetemista szereti ezt az oldalt." De ha úgy gondolja, főnöke nem venné be a fenti magyarázatokat, mert átlátná a helyzetet, váltson taktikát: gyorsan, de nyugodtan zárja be az oldalt, és folytassa a már megkezdett munkáját. Már csak azért sem érdemes aggódnia, mert a legtöbb ember keresi a jobb lehetőséget - még a főnöke is.
2. Elfelejtette valakinek a nevét. A 34 éves Helga, aki egy marketinggel foglalkozó cég tulajdonosa, számtalan üzleti ebéden és koktélpartin vesz részt. Nem csoda hát, ha néhány névre nem emlékszik, hiszen annyi emberrel ismerkedik meg. Ilyenkor a legjobb, ha kér az "ismeretlen ismerőstől" egy névjegykártyát, mondván, szeretné odaadni egy barátjának, mert biztos benne, hogy őt is érdekelné a portfoliója. Higgye el, boldogan nyúl majd a táskájába egy névjegykártyáért - ön így megtudhatja a nevét anélkül, hogy kellemetlen szituációba keverte volna magát. Persze könnyen meglehet, hogy olyan helyzetben felejti el valakinek a nevét, ahol ez a névjegykártyás trükk nem dobható be, mondjuk kedvenc kávézójában vagy a fitnesz klubban. Itt előállhat a következő kérdéssel: "Mikor is találkoztunk utoljára?" A beszélgetés során beugorhat az illető neve. De az is jó megoldás, ha nem szépítgeti az igazságot, és egy kis tréfával üti el a kínos helyzet élét. Valahogy így: "Úgy látszik, öregszem. Nem emlékszem a nevedre." - és közben nevetgéljen szórakozottan.
3. Fél órát késett a szülői értekezletről. Judit legzavarbaejtőbb élményei közé tartozik, amikor elkésett mostohalánya szülői értekezletéről. "A legrosszabb az egészben az, hogy magam is tanár vagyok, és tudom, milyen frusztráló, amikor valakinek a pontatlansága miatt nem lehet betartani a menetrendet" - mondta a 33 éves nő. "De mivel az összes kifogást hallottam már a saját tanítványaim szüleitől, egyszerűen csak elnézést kértem a késésért, és ez megtette a hatását." Ilyen helyzetben valóban a legjobb bocsánatot kérni. Például így: "Rettenetesen sajnálom, hogy csak most értem ide. Nagyon rosszul érzem magam, mert ebben az évben szerettem volna jobban odafigyelni a fiam/ lányom iskolai teljesítményére." Az őszinte mea culpa nyilvánvalóvá teszi, hogy értékeli a tanár idejét, és azt is, hogy a szülői értekezlet valóban fontos az ön számára.
Még több hasznos tippet talál a Gyöngy oldalain! Kattintson ide: http://www.gyongy.hu
|