II.
Adry 2005.04.17. 11:02
Nincs szebb, mint egy saját készítésű ajándék, hiszen az alkotásba szívünk-lelkünk is belekerül. Ezért vonzódunk a kézműves darabokhoz, legyen az egy mackó, egy üvegmécses vagy egy díszes ágytakaró.
Minél nagyobb és vastagabb az üveg, annál több idő szükséges a felhevítéséhez és a lehűtéséhez. Mit jelent mindez az emberekre vonatkoztatva? Akinek túlteng az egója, aki önmaga nagyságának bűvöletében él, aki vaskos, sűrű, átláthatatlan - arra nehezen hat a szeretet melege.
Bernadett szerint az üveg maga a nőiség. Igaz hidegsége, keménysége, élei a Jang-tulajdonságokhoz állnak közelebb. Ám törékenysége, fényáteresztő képessége és a hevítés hatására létrejövő alakváltoztatása, ahogyan odaadóan felveszi a kívánt formát, magából létrehoz valami újat, ez az örök nőiség szimbóluma, a Jin. Melegség, azaz spirituális értelemben szeretet hatására formálhatóvá, mézszerűvé válik, elveszti a keménységét, ridegségét, puha lesz és lágy. "Anyaként" valósítja meg a teremtő gondolatot azáltal, hogy elfogadja, befogadja.
- Az üveg révén az embereknek szépséget, fényt tudok adni, ehhez kaptam tehetséget. Pusztán közvetítő vagyok, az alkotásaim által harmóniát viszek mások életébe. Minden üvegem egy darabka életöröm.
Művészien "foltoz" - Juhász Piroska, patchwork-készítő Akkor kezdett el foltvarrással foglalkozni, amikor komoly változás történt az életében. A gyerekei kirepültek, új feladatokat kellett találnia magának.
Kezdetben könyvekből sajátította el a technikát, aprócska szetteket, tányéralátéteket varrt. Később nagy mesterektől tanult, így ma 260x260-as méretű takaró is került már ki a kezei közül. Ahhoz azonban, hogy kiválthassa az ipart a patchwork készítésre, a varrással kapcsolatos szakmát is fel kellett mutatnia. Így két éve elvégzett egy szakmunkásképző iskolát nőiruha-készítő szakon.
Piroska legkedvesebb geometriai alakzata a háromszög. Eleinte ezekből az apró darabokból varrta össze kézimunkáit, de ma is szívesen tér vissza ehhez a formához. A kis háromszögekből virágokat, figurákat tud kirakni. Így készülnek a takarók, a falvédők. Azonban a munka nem csak abból áll, hogy összevarrja a darabokat. A terítőt meg is kell tervezni: mekkora legyen, mennyi és milyen anyag kell hozzá, hány mintaegységből áll majd, milyen figura vagy geometriai alakzat díszíti majd. Egy időben számolta a ráfordított munkaórát, később azonban úgy érezte, jobb, ha nem teszi. A beleölt munka és az érte kapott fizetség soha nem állt arányban.
Tudta? Több száz apró darabka, azon több ezer, szinte láthatatlan öltés. A quilt vagy más néven patchwork a világ egyik legrégibb kézimunkája. Gyökere a szükség, a minden apró darab felhasználásának kényszere volt. Kínából, a selyem hazájából ered. A monda szerint Buddha készítette az első foltmozaikot. Hívei egy-egy selymet ajándékoztak neki, ő pedig elrendelte, hogy a foltocskákból templomi szőnyeget varrjanak.
Magyarországon az elmúlt években vált egyre népszerűbbé a patchwork készítés. Piroska azt mondja, nálunk is volt hagyománya a foltvarrásnak, leginkább díszes rátétek formájában.
- A foltvarrásra is hat a divat. Mostanában nagyon népszerűek az úgynevezett fotós párnák, amikor a családi fényképet textilre nyomják és azt varrom bele a kézimunkába. Hasonlóan készítek ágytakarókat is. Volt olyan darab, amire még a nevemet sem volt időm ráírni, mert azonnal elvitték. Van egy-két nagyon kedves darabom, azokat megtartom dekorációnak. A legritkább esetben varrok magamnak. A lányomnak azonban annál szívesebben, patchwork függönyök, takarók, párnák díszítik otthonát.
Mindig van új Gergely Imre, a Magyar Kézművességért Alapítvány titkára
- A kézművesség egyik legfontosabb feladata a múlt értékeinek, hagyományainak megőrzése, ápolása és megtartása - ami hazánk EU-s csatlakozását követően még fontosabb.
Ugyanilyen fontos, hogy a kézművesek felismerjék: haladniuk kell a világgal. Olyan termékeket célszerű előállítaniuk, amelyek a kézművesség, a népművészet, az iparművészet hagyományait ötvözik napjaink emberének igényével. Ezért jelennek meg olyan kézműves szakmák, mesterségek, technikák, amelyek az adott időben és helyen újnak mondhatóak. Magyarországon például a nyolcvanas évek végétől vált divatos szakmává a patchwork, egy angolszász eredetű népművészeti technika, melyet az amerikai telepesek már a kezdetektől használtak; vagy a Japánban ötszáz éves múlttal és kultúrával rendelkező papírhajtogatás: az origami. A "maciműves" a hazánkban régóta népszerű játékkészítés kedves, újszerű elnevezése, amelyhez hasonlóan újszerű a "rongyműves", vagy a "facsipész" elnevezés is, ezek a len-, kender-viseletek, blúzok, háztartási textíliák készítését, a régi korok fajátékainak újra felfedezését takarják. Amióta a kultúra "produktumai" piaci termékké váltak, nagyon sok alkotó ment tönkre. Termékeik magas eszmei értékük és élőmunka-tartalmuk, egyediségük, kisszériás nagyságrendjük miatt nem bírják a versenyt a nagysorozatú, ezáltal olcsóbb termékekkel, vagy a hazánkba bekerülő, silányabb minőségű, olcsó cikkekkel. Sajnos egyre kevesebben engedhetik meg maguknak azt a "luxust", hogy a kézművességet, mint alkotó tevékenységet főfoglalkozásként folytassák.
Tegye otthonosabbá lakását a Gyöngy segítségével! Kattintson ide: http://www.gyongy.hu
|