Csináld magad I.
Adry 2005.04.17. 11:01
Nincs szebb, mint egy saját készítésű ajándék, hiszen az alkotásba szívünk-lelkünk is belekerül. Ezért vonzódunk a kézműves darabokhoz, legyen az egy mackó, egy üvegmécses vagy egy díszes ágytakaró.
Ön melyiket választaná: egy tucatárut vagy egyedi darabot? Nem vitás, ez utóbbihoz jobban vonzódunk, még akkor is, ha egy kicsit jobban megkérik az árát. Hiszen uniformizált világunkban felüdülés olyan tárgyat, holmit látni, amely kézzel készült, és amelynek nincs párja. De sajnos kevesen vannak, akik kézművességre adják a fejüket: a Magyar Kézművességért Alapítvány nyilvántartásában 2655 kézműves szerepel (61 százalékuk nő). A kézművességgel foglalkozók száma persze ennél több, mintegy tizenötezer.
A textiles szakmákban (hímzés, szövés, csipkekészítés, ruha- és viselet-készítés, selyemfestés, gobelinkészítés stb.) több a női kézműves. De ilyen a gyöngyfűzés, csuhé- és szalmafonás, babakészítés, virágkötés, lószőrfonás is, és ugyancsak többségben vannak a nők a tojásdíszítés, mézeskalács-készítés területén.
Ma már azonban a hölgyek is bemerészkednek a keményebb anyagok, a nagyobb fizikai erőfeszítést igénylő technikák világába is. Bámulatos és tiszteletreméltó akaraterejük, elszántságuk és bizonyítási készségük: van több női faműves, fafaragó, bútorkészítő; sőt elvétve ugyan, de akad köztük szíjgyártó, nyerges, cserépkályha-készítő, kőszobrász is. Most három olyan hölgyet mutatunk be, akik kézügyességükkel keresik kenyerüket.
Életet lehel a macikba - Simon Kriszta, maciműves Nem csak készíti, gyűjti is a macikat. Sajátjai között mintegy kétszáz darabot számlál. De a mackózás nem csak őt fertőzte meg. Szenvedélye átragadt férjére és felnőtt gyermekeire is.
Az egész macimánia egy könyv megvásárlásával kezdődött. A századforduló régi macijait bemutató kiadvány kibolyhosodott, foltos, szőrtelen, öreg brumijaiba azonnal beleszeretett.
- Gyermekkoromban dédnagyanyám babákkal halmozott el, macim nem volt - meséli Simon Kriszta. - A férjem tudott szenvedélyemről, tőle kaptam az első karácsonyi mackót. A szüleim megdöbbentek ezen a furcsaságon.
Akkoriban patchwork-ot készített, így volt gyakorlata a varrásban. Hozzájutott egy maci szabásmintához, s az első darab olyan jól sikerült, hogy az úttörő medvét továbbiak követték. Nyolc éve megnyitotta maciboltját. Az új profilú üzletet nem várt érdeklődés övezte. Nem csak vásároltak nála, de régi mackókat is vittek hozzá javításra. A munka legizgalmasabb része az, amikor a maci fejéhez ér, ugyanis ott dől el személyisége. Minden egyes darabnak más lesz a karaktere. Kriszta azt is észrevette, minél több időt tölt a mackó a kezében, annál több élet költözik belé. A hatást a boltban próbálta ki. A több ideig szeretgetett darabokat mindig azonnal elvitték. A maciknak valahogy csillogott a szemük a polcról.
A századforduló klasszikus mackói jobban hasonlítottak az igazi medvékhez, hosszú orr, hosszú végtagok, kicsi fül jellemezte őket. A mostanában divatos karaktermacik azonban a legkevésbé emlékeztetnek igazi, élő ősükhöz. Az így készült darabok vagy drámaian pocsékak, vagy kimondottan izgalmasak lesznek. A poénmackók kimondottan bumfordiak, nagy a hasuk, kicsi a szemük, hatalmas a talpuk.
- Egy-egy fajtából mindig készítek négyet-ötöt, de egyet mindig megtartok, mert annyira kedvesen néz vissza rám. A nappalimban egy nekik kialakított polcrendszeren üldögélnek. Akinek nyitott a szíve, megérzi, mit üzennek a mackóim. A boltban nagyon megnyílnak az emberek. Sokszor kiderül, szinte mindenkinek van egy szívhez szóló macitörténete.
Fényt és szépséget ad - Takács Bernadett, üvegműves Mindig a művészet érdekelte a legjobban, sok ágát kipróbálta tanulmányai során. Több éven át írt is róla újságíróként. Családi építkezésbe fogtak, amikor elvégzett egy lakberendező-iskolát. Az első üvegeket saját házukba álmodta meg.
Tökéletesen kiismerni az üveget szerinte nem lehet. Mindig lesznek titkai. Az anyag igényli az alázatot, csak magát adja, a színeit, a fényeit, a szépségét, a szilánkjait - a többit az ember teszi hozzá. Az üveg - vallja Takács Bernadett -, mint materia, ugyanúgy a világ része, akár az emberek. Talán ezért beszél úgy a megmunkálandó anyagról, mint embertársairól.
- Az üveg csak olyan üveggel olvad össze, amelynek azonos vagy majdnem azonos a hőtágulási együtthatója. De előtte még mindegyik rétegnek át kell mennie a saját tisztítótüzén, a saját egybeolvadásán - külön-külön. Ez a "hasonló a hasonlónak örül" elvének megfogalmazódása. Az emberre ilyenkor azt mondják: rokonlelkek. Alapfeltétel viszont, hogy mielőtt mással összeolvadnának, önmaguk rendben legyenek. Az üveg másik tulajdonsága, hogy hevítésre kitágul, hűtésre pedig összehúzódik. Ez más szinten számomra azt jelenti, hogy mi emberek a melegre, elfogadásra, szeretetre úgy reagálunk, hogy messzebb merészkedünk addigi határainknál. Kinyílunk, felszabadulunk, ellazulunk és jobban átadjuk önmagunkat. Ugyanakkor jobban el is fogadjuk a másikat.
Tegye otthonosabbá lakását a Gyöngy segítségével! Kattintson ide: http://www.gyongy.hu
|