Készítsünk gyertyát
Adry 2004.12.27. 08:14
A gyertyafény nemcsak az ünnepek velejárója, emelheti baráti összejövetelek vagy meghitt esti órák hangulatát. Elkészítése egyszerű, gyors, szórakoztató és rendkívül látványos, ráadásul kész "művünket" el is ajándékozhatjuk.
A házi öntöde előnye, hogy az elgörbült, csonkig égett gyertyákból új, egyedi és egyéni alkotások születhetnek. Készítéséhez pedig alig kell valamit beszereznünk!
Mire van szükségünk?
– régi gyertyák; – színes viasztömbök; – kanóc (méterben kapható); – hurkapálca; – apró fémkarikák, anyacsavar; – üres, hőre nem lágyuló műanyagpoharak, flakonok; – tejes, üdítős dobozok, vagy készen vásárolt öntőforma; – fémlábas; – konzervdoboz
Gyertyaöntés lépésről lépésre
1. Egy lábasban forraljunk vizet, s állítsuk bele a viaszdarabokkal megtöltött konzervdobozt. 2. Ha a viasz megolvadt, óvatosan öntsük a kanóccal ellátott formába. A kanóc másik, viaszba süllyesztett végére – nehezékként – kössük a kis fémkarikát, vagy csavart. 3. A színeket keverhetjük: színtelen viasz, illetve gyertya hozzáadásával az adott szín világosabb árnyalatát kapjuk. 4. Amennyiben csíkos gyertyát szeretnénk, különböző színű viaszrétegeket öntsünk egymásra, mindig megvárva az előző réteg dermedését. Amennyiben üdítős flakonokat és dobozokat használunk öntőformaként, ollóval vágjunk le annyit belőlük, hogy elérjük a kívánt magasságot. 5. Ha a viasz dermedése, s ezzel együtt járó zsugorodása után nem csúszna ki a formából, sniccerrel (vágókés) vágjuk be, és erőteljes mozdulattal fejtsük le a gyertyáról. 6. A zselés viasz öntési technikája megegyezik a hagyományoséval. Lényeges különbség, hogy csakis üvegformába önthetjük. A zselé – ha színes is – átlátszó lesz. 7. Tegyünk az üvegedény aljába nem éghető tárgyakat: kavicsot, üveggolyót, kagylókat, csigaházat, hosszú fémcsavarokat. A látvány minden esetben impozáns.
|