Téli pompa
Adry 2004.12.21. 13:08
|
| Szeretné, ha nem múlna el a tavasz és a nyár virágos pompája? Ez nem is olyan lehetetlen: megőrizheti a lakásban a nyár hangulatát szárazvirágokkal, illetve a belőlük készült csokrokkal, asztaldíszekkel.
A szárazvirágból készített csokrok reneszánszukat élik. Nem csoda, hiszen a vágott virágok csupán egy-két hétig díszítenek, a szárazvirág szépségét azonban hosszú hónapokig – ha nem unjuk meg, akár évekig is – élvezhetjük. A rendszeres portalanításon kívül nem kell bajlódni velük: nincs szükségük vízre, fényre, és a lakás bármelyik részén elhelyezhetők. Egy-egy fantáziadús csokor a nyár bőségét, tarkaságát idézi, és éppen akkor, amikor a legnagyobb szükségünk van erre, a téli hónapokban. A szárítás technikai fejlettségének köszönhetően az eladásra szánt, széles választékban kapható szárított virágok ragyogó színekben pompáznak, kitűnően tartják formájukat. Számos olyan kerti virág és növény létezik, amely egyszerűen és könnyen szárítható otthon is, és jól kiegészíti az egzotikusabb, üzletekben kapható növényeket. A szárazvirágból készült összeállításokban is ügyelnünk kell a színek harmóniájára, a kontrasztokra, a növényi részek formájára, szerkezetére. Legszebbek a vesszőkosárkában elhelyezett csokrok, de cserépedényekben, üvegvázákban is mutatósak.
Szárítsuk otthon
A konzerválásnak több módja ismeretes. A különböző növényekhez különböző módszerek illenek. A levegőn szárítás a legegyszerűbb és legolcsóbb módszer a növények megőrzésére, bár bizonyos virágok jobban megmaradnak, ha szárítóanyagot vagy glicerint használunk. A szárításra szánt növényeket száraz időben, napközben, a reggeli harmat elpárolgása után szedjük le. Gyűjtsük össze kis csokrokba, a szárakat szorosan, a végük közelében gumizzuk össze, majd lógassuk fejjel lefelé egy száraz, sötét, jól szellőző helyiségben. A növényeket hagyjuk több napig száradni. Érdemes többet szárítani a szükségesnél, mert mindig előfordulnak veszteségek. A szárítóanyagok – a homok, a bórax vagy a kovasavzselé – a nedvesség elvonásával tartósítják a növényeket. A kovasavzselé a leghatékonyabb, ám legdrágább szárítóanyag, általában fehér, kristályos formában kapható a gyógyszertárakban és barkácsboltokban.
Eszközök
A virágkötészeti szárazhab vagy a hungarocell általában elengedhetetlen a szárazvirág-elrendezések készítésében. Ennek tömbjei könnyen vághatók, formálhatók, a különböző tartóedényekhez alakíthatók. Legcélszerűbb minden szükséges ragasztást ragasztópisztollyal végezni, mert könnyű vele dolgozni, és gyorsan szárad. A díszt tartó edény kiválasztása legalább olyan fontos, mint a dísz virágainak megválasztása. Mérete, formája és anyaga bizonyos mértékig meghatározza a dísz formáját. Rögzítsük dróttal
Ha szárazvirággal dekorálunk, vagy díszt készítünk belőle, minden darabot – nemcsak a virágokat, de a magházakat, tobozokat és egyéb összetevőket is – a legcélszerűbb drótdarabok végére rögzíteni. A drótozás lehetővé teszi a jobban tartó, keményebb elrendezések létrehozását.
Kössük csokorba
Többfajta módon köthetjük a szárazvirágot, attól függően, miben akarjuk tartani. A legegyszerűbb mód, ha csokrot kötünk belőle.
1. Két virágot vagy kisebb csokrot fogjunk össze szilárdan a bal kezünkbe. Majd a többi virágot felváltva helyezzük hol a jobb, hol a bal oldalra. 2. Az elkészített csokor köré tekerjünk rafiát, melynek egyik végét hagyjuk alácsüngeni, míg a zsinórt alulról felfelé haladva lazán tekerjük a csokor szára köré. 3. Végül metsszük le a rafiavégeket, majd metszőolló segítségével vágjuk valamennyi szárat egyforma hosszúra.
|