Illúzió, delúzió, mesterséges illúziókeltés
Adry 2004.12.04. 13:45
A híres francia író, Balzac "A vádló" című elbeszélésében nagyon láttatóan ír le egy érdekes érzékcsalódást, egy szörnyű vízió keletkezésének történetét Az orleansi főügyész szónoki és igazságosztó képességeinek csalhatatlanságát demonstrálandó egy jelentéktelen bűnesetben halálra ítéltetett egy szerencsétlen sorsú kordéslegényt. Hónapokkal az ítélet végrehajtása után az éjszaka kellős közepén a főügyész magányosan ülve dolgozószobájában újabb nagy szónoklattal járó vádbeszédjére készült. Íróasztalán halvány gyertyafény pislákolt, mikor az ablakán kitekintve úgy látta, hogy egy szempár szegeződik rá, amely mögött az igazságtalanul kivégzett kordéslegényt vélte felsejleni. A történet folytatásában a lelkiismeret furdalás víziójától megtébolyulva az önelégült vádlóból gyilkos lesz, és ugyanabban a börtöncellában végzi, mint a bíróságon általa korábban elítélt áldozata.
A szépirodalomban számtalan hasonló történetet találhatunk a felzaklatott idegállapottal összefüggésbe hozható rémlátomásokra. A kísértet történeteknek megvannak az állandó "szereplői". Érzékszerveink biológiai tulajdonságai, az emberi érzékelés minden gyarlósága szerepet játszik a misztikus képzelődésekben. A szemészek által elnevezett "kísértetlátásnak" tudományos magyarázata is van. A szemgolyó ideghártyáinak közepén elhelyezkedő ú.n. pálcikák az erős fényre és a színekre, míg a szlén lévők a gyenge fényekre érzékenyek. Ezért megeshet velünk, hogy félhomályban, sötétben a fejünket forgatva tárgyak hol eltűnnek, hol előtűnnek a szemünkben. Minden emberben keletkezhet egy érzelmi állapot, amelyik nagyon kedvez az érzékcsalódások megjelenésének. Ez a félelem. A szorongás, az izgalom, az érzelmi feszültség vagy az aggodalom állapotában a tájékozódás és a normális érzékelés lehetősége csökken.
Mi az illúzió?
Az érzékcsalódás olyan formája, amikor egy valóságos külvilági ingert tévesen értelmezünk. Az érzékelési csalódások enyhébb foka, amikor egy környezeti ingert az agy torzulva észlel. Illúzió áldozata az az ember, akinél az agyi tükörkép nem azonos a tükrözött tárggyal. Amennyiben a valóságot sok élénk fantáziakép egészít ki, abban az esetben az illúzió egy érdekes fajtájáról, pareidoliáról beszélhetünk Ez főként a gyermekek és élénkebb, félszegebb felnőtteknél fordulhat elő. Előfordul az is, hogy természetes illúziók támadnak, amelyeknek időpontja megközelítőleg egybeesik valamilyen kellemetlen, gyászos eseménnyel. Érdekes, hogy az olyan illúziókat, amelyek nem esnek egybe semmi rendkívülivel, általában nem jegyzi meg az ember, pedig ezeknek a száma lényegesen nagyobb, mint az egybeeső jelenségeké.
Mi a delúzió?
Ámítás, káprázat, csalódás. Az emberek egy jelentős része a meglepő, szokatlan észlelések okaként nem természettudományos magyarázatot keres, hanem, mint misztikus, okkult tüneményt fogja fel. Keletkezésének okai lehetnek; szellemi tétlenség, tájékozatlanság, kritikátlanság. A jelenségek magyarázatául hallomásokat, találgatásokat, vélekedéseket fogadunk el. Egy múlt századi tanulmány statisztikai felmérése szerint a nők 16, míg a férfiak 8%-a rendelkezett delúziókkal.
A mesterséges illúziókeltés
Az illúziók kibontakozásának megkönnyítésére számos hagyomány létezik. Egyik ilyen a kristálynézés, a jövendőmondás, a jóslás egy klasszikus gyakorlata. A krisztallomanica során egy kristály tartósan merev nézésével képek bukkannak elő a különböző szögben vetődő fénysugarak következményeként. A jósok ezeknek a képeknek a segítségével próbálják meg láttatni a jövőt. A kristálynézés Angliában egy emberöltővel ezelőtt nagy divatnak örvendett. Külön elnevezést is adtak a fanatikus fixálóknak crystal gazings (kristály-bámészok, csodálók) A tudományos hipnózissal foglalkozó orvosok is használták a mesterséges illúziókeltés ilyen jellegű módszereit.
Egy másik, gyakori példa a fülre helyezett üreges testek által keltett hangillúzió. Gyermekkori kedvelt szórakozás, hogy egy nagyobb kagylót, poharat szorítunk a fülünkhöz és ilyenkor sejtelmes zúgó, búgó mély hangokat hallhatunk. Egy nagyon egyszerű magyarázata van ennek. A fülkagyló ereiben állandóan cirkuláló vér súrlódó hangja erősödik fel ez által.
|