Idős állatok ápolása
Adry 2004.11.28. 13:12
...
Idős kedvenceink különleges figyelmet érdemelnek, amelyhez a következőkben hasznos információkat találhatsz. A kutyákat 8-9 éves koruktól tekinthetjük idősnek. Általánosságban elmondható, hogy a kistestű kutyák élettartama hosszabb, mint a nagytestűeké. Fontos tudnod, hogy a korszerű állatorvosi készítmények és a megfelelő táplálás meghosszabbíthatják kedvenced életét.
Az idősödő kutyáknak több odafigyelésre van szükségük. Látásuk, hallásuk megromolhat, többet alszanak és kevesebbet mozognak. A lépcsőzés idősebb korban már nehézségeket okozhat. Az idős kutyáknak is szükségük van a mozgásra, a helyes táplálásra és a rendszeres szőrápolásra, akárcsak fiatalabb társaiknak. Ha fogazatuk már hiányos, ügyelni kell a táplálék halmazállapotára is.
Itt szeretnénk felhívni a figyelmet néhány fontos dologra, hogy aktív, és egészséges lehessen kedvencünk idősebb korában is.
- A rendszeres állatorvosi vizsgálat elengedhetetlen az állat egészségének érdekében. Nagyon fontos, hogy az állatorvosnak részletesen meséljük el az esetleges tüneteket, panaszokat, ami nagyban elősegítheti a pontos diagnózis felállítását.
- Az elhízás az egyik legnagyobb probléma idős kutyáknál. A kóros kövérség komoly egészségügyi problémákat is okozhat. A felesleges kilók károsan hatnak a szívre, a tüdőre, az izmokra, a csontvázra és az immunrendszerre.
- A rendszeres, de mérsékelt mozgás és a helyes táplálás elengedhetetlenül fontosak az otpimális testsúly és az egészség megőrzése szempontjából.
- Ízületgyulladás is gyakran jelentkezik idősödő állatoknál. Ilyenkor nehézkessé válik a lépcsőzés, az ugrás, a futás. Ha ezeket a tüneteket észleled, azonnal fordulj állatorvoshoz. Megfelelő kezeléssel a betegség tünetei enyhíthetők.
- A szívbetegségek is gyakoriak idősödő kutyáknál. Az első tünetek: köhögés és szapora légzés. Ha a betegséget korai fázisában diagnosztizálják, és a kezelést időben elkezdik a kutya teljesen normál életet élhet.
- Idős korban egyes bőrproblémák is előjönnek. A bőr ilyenkor gyakran száraz, korpás esetleg sebeket is találhatunk rajta. Vizsgáljuk meg a bőrt nincs e rajta bőrkinövés (vadhús) vagy daganat. Ha találunk ilyet, rendszeresen ellenőrizzük, és ha növekedésnek indul feltétlenül vigyük el állatorvoshoz.
- Ne fürdessük gyakran kedvencünket, mert akkor a bőr természetes védőrétegét is eltávolítjuk. Ha mégis megfürdetjük csak speciális kutyáknak kifejlesztett samponnal tegyük.
- A szemeket, különösen ha váladékozik, vízzel vagy kamillateával megnedvesített vattával tisztogassuk meg.
- A fülgyulladás is okozhat vakarózást és fejrázást. Ha ezeket a tüneteket észleljük ki kell tisztitanunk a fület. Az első tisztítást bízzuk állatorvosunkra, aki megmutatja, hogy hogyan tudjuk ezt a műveletet otthon mi is elvégezni.
- A fogak is rendszeres ellenőrzést kívánnak. Ilyenkor lehet megállapítani a fogak és az ínyek elváltozásait. Egyes problémák azonnali kezelést igényelnek. Sok idős kutyánál már nem ritkaság a hiányos fogazat sem.
- A karmokat is ápolnunk kell ha a kevesebb mozgás következtében maguktól nem kopnak rendesen. Az elhanyagolt karmok, sántaságot is okozhatnak.
|