Jóga, meditáció és társai
2007.04.09. 18:59
Egy hindu monda szerint a jógát Síva isten találta ki a Himaláján. Egyre többen fogadják el, hogy a test és a lélek együttes karbantartása maga az egészség. A konditermek mellett egyre népszerűbbek a keleti "tanítók" stúdiói is.
Jóga Indiából származik, a buddhista vallás szerves része. Az óhindu szó eredeti jelentése: iga, járom. A jóga lényege: különböző testtartásokat (Azanasz) különféle légzési technikákkal (Pranajamasz) párosít. Európában a Hatha jóga a legelterjedtebb. Serkenti a hormontermelést, fokozza a vérkeringést, fejleszti az izmokat, és növeli a szellemi erőt. Különösen azoknak ajánlott, akik nehezen tudnak koncentrálni. Vigyázat! Bizonyos gyakorlatok nagyon megerőltetik a testet. Ha például gerincproblémákkal küszködik, számítson rá: fájdalmai átmenetileg erősebbek lesznek. Ezért a kezdő "jógi" forduljon szakképzett edzőhöz!
Thai chi Kínából érkezett hozzánk. 37 gyakorlatból áll, ezeket meghatározott koreográfia szerint kell elvégezni. A gyakran költői névre hallgató mozgássorozatokat pontosan be kell tanulni. A lényeg: a helyes légzés, és az előírt mozdulatok lassú, folyamatos végzése. Csak így feszülnek meg és lazulnak el ritmikusan az izmok. A thai chi ajánlott, ha fáj a gerince, izületi panaszai, légzési zavarai vannak. Mivel a gyakorlatok könyvből nehezen elsajátíthatók, a tanulást képzett oktatóval kezdje!
Meditáció (elmélyülés, elmélkedés) Lényege: az elmélyülten elmélkedő saját testének valamelyik pontjára összpontosít, és oda "küldi" a pozitív energiát. Gondolhat például szúró fejfájására, fájó lábára. Naponta tíz-húsz perc meditálás komoly testi és lelki megkönnyebbülést adhat. A thai chi és a jóga is a meditációra épül, amely segít leküzdeni a stresszt is. Megtanulásához nem kell szakképzett segítség. Könyvekből is elsajátítható.
Autogén tréning A jóga és a meditáció ötvözete. Lényege az önhipnózis. A tréningező heteken át hat előre meghatározott feladatot ismétel. Például azt mondja: "Nehéz a karom! Lassan ver a szívem!" És addig szuggerálja önmagát, amíg a szervezete választ nem ad, vagyis: a szív valóban lassabban kezd dobogni. Az autogén tréning szabályozza a légzést, a szív ritmusát, és megszünteti az alvási zavarokat.
Jóga alapszabályok - Tizennégy évnél idősebbeknek ajánlják. - Minden egészséges ember jógázhat. Mivel a testmozgás és a friss levegő egymástól elválaszthatatlanok, ezért a különböző gyakorlatokat szabadban vagy nyitott ablaknál kell végezni. - Reggeli gyakorlás előtt be kell melegíteni az éjszakai pihenést követően ernyedt izmokat, ízületeket. - Környezete legyen nyugodt (gyerek, kutya ne rohangáljon a szobában, a mobiltelefont és a rádiót kapcsolja ki). - A fokozatosságot a jógában is be kell tartani. A gyakorlatokat nem szabad erőltetni. A mozdulatokat akkor végzi helyesen, ha nem érez feszülést, fájdalmat. - Heti két-háromszori jógázás elég, ha csak fizikai erősítés a cél.
A nyak izomzatának és izületeinek lazítása Kiinduló helyzet: térdeplő ülés vagy nyújtott zárt ülés. A gerinc egyenes, a fej és a tekintet előre néz, karok könnyedén a combokon. 1. Fejhajlítás a jobb, majd a bal váll felé. 2. Fejhajlítás előre és hátra. 3. Fejfordítás a váll felett jobbra, majd balra. 4. Fejgörgetés körbe, előbb jobbra, majd balra.
A gyakorlatokat lassan, a ki- és belégzésre ügyelve, 5-5 alkalommal ismételni mindkét irányban. Szédüléskor abbahagyni! (A jógagyakorlatoknál az oktató figyelembe veszi az egészségi állapotot.)
Forrás: www.nana.hu
|