Henna - a testfestés művészete
BeaTrixi 2004.10.15. 22:59
Karcsú, kacskaringós virágmotívumok tekeregnek a szoknyák alól kivillanó bokákon, a napbarnított köldökök körül, vagy épp a kecses női kézfejeken. A testdíszítés ezen egzotikus formája méltán köszönheti népszerûségét Madonnának, Liv Tylernek, Pinknek és Prince-nek, akik divatba hozták.
Mi a henna?
A Henna, vagy más néven Mehndi évszázadok óta ismert és termesztett smaragdzöld-színû, apró levelû gyógynövény, amelyet egyes bõrbetegségek kezelésére, sebfertõtlenítésre és kozmetikai alapanyagként (illóolajként, szem-, haj- és bõrszínezõként) is használnak. Egyiptomból származik, de elõszeretettel használják Észak-Afrikában, Indiában, Szudánban és a Közel-Keleten is. Természetesen minden kultúra ragaszkodik a saját motívumaihoz, így Indiában a tekergõs, futónövényekhez hasonló virágmotívumok, az arab országokban a kéz- és lábfejekre festett nagyobb virág-díszek, Afrikában pedig az erõteljesebb, szögletesebb formák a jellemzõek. Egy közös pont azonban létezik a testfestõk egyre szaporodó táborában: mindannyian hiszik, hogy a mehndi szerencsét hoz viselõjének… Hogyan készül a henna-festék?
A hennaleveleket gondosan összezúzva egyfajta pépet készítenek, melyhez hasonlót -egy kis kreativitással- mi is készíthetünk otthonunkban a következõ recept alapján.
Hozzávalók: 2 teafilter 2 kk. instant kávé 2 kk. tamariszkuszbalzsam 1 kk. õrölt szegfûszeg 6-8 egész szegfûszeg 425 ml víz 5-6 ek. hennapor 6 csepp eukaliptuszolaj Elkészítés: Tegyük egy edénybe a teafiltereket, a kávét, a tamariszkuszbalzsamot és a szegfûszeget, öntsük rá az elõre kimért vizet, forraljuk fel, takarék lángon fõzzük kb. egy órán keresztül, majd hagyjuk lehûlni. Adjuk hozzá az idõközben finomra szitált hennaport, keverjük csomómentesre az így kapott pépet, végül csepegtessük bele az eukaliptusz-olajat és keverjük homogénre az egész krémet. Hagyjuk fél napig állni, hogy az alapanyagok összeérjenek, aztán nekiláthatunk saját, vagy vállalkozó kedvû barátnõink testének megfestéséhez... Vigyázat! Elõször kis felületen, apró formákkal kezdjünk, mivel a festék erõsen fog, ha elrontjuk nehéz lesz kijavítani! Használjunk sablonokat, esetleg szemceruzával halványan elõre rajzoljuk fel a megálmodott formákat és csak ezután vigyük fel a hennafestéket! Miért próbáljuk ki?
Elsõsorban azért, mert esztétikus, viselõjét egyedi módon díszíti és segítségével nyáron a legegyszerûbb ruhába bújva is különleges, egzotikus külsõt varázsolhatunk magunknak. Ideiglenes tetoválás, így nem kell attól tartanunk, hogy az örökkévalóságig testünkön maradnak a minták, hiszen viszonylag gyorsan lekopik a bõrrõl és utána szabadon eldönthetjük, kipróbáljuk-e mégegyszer, vagy sem. A henna mára egyet jelent a tiszta szépséggel, a nõiességgel, a spiritualitással és a szerencsével.Hogyan kerül a bõrre?
Rokonával, a tetoválással ellenben teljesen fájdalommentesen kerül a bõrre, hiszen nem tûvel, hanem fapálcával vagy ecsettel viszik fel. A henna tiszta, kellemes illatú természetes anyag, mely csak egészen szélsõséges esetekben vált ki allergiás reakciót. A festék felvitele elõtt célszerû arclemosóval letisztítani a díszítendõ bõrfelületet, mivel a zsíros bõrön kevésbé tapad meg a színezõanyag. Rendszerint 1-2 mm vastagon viszik fel a mély-zöld festéket, a teljes felszívódásához azonban 1-2 (nem ritkán 5-6!) óra szükséges, ez idõ alatt nem érheti víz. A festék a száradást követõen feketévé válik, ekkor eltávolítják a felesleges anyagot és a bõrön láthatóvá válik a kiválasztott díszítés, igaz, ekkor még sárgás-színben. Aggodalomra semmi ok, a következõ napokban sötétbarnává válik! Létezik fekete henna is, de az nem csak természetes anyagokat tartalmaz és irritálhatja a bõrt! A hennaminták a tenyéren és a talpon a legmélyebb színûek, mivel a festék felszívódása szorosan összefügg testünk hõmérsékletével és ezen testtájaink a legmelegebbek.
A cikket köszönöm BeaTrixinek
|