Az automatikus írás
Adry 2004.10.09. 13:31
|
Az automatikus kommunikáció legelterjedtebb fajtája az írás. Ilyenkor általában régen halott költőktől, íróktól, egyszerű emberektől kap „üzenetet” az írás közvetítője. Ő csak a csatorna. Gyakran nem is érti az adott nyelvet, amin az üzenet érkezett, és nem is a saját kézírását használja.
Hogy is van ez? Gyakori jelenség, hogy az író személy és az üzenet küldője mintegy szövetséget képeznek, és csakúgy, mint egy jó gépírónő, az író személy lejegyzi a gyakran kötetekre rugó mondanivalót. Ez persze gyakori „összejárásokat” jelent.
A módszerek változatosak, de leggyakrabban az üzenet fogadója lazán tartja a tollat, lazít és várja, hogy megjöjjön az ihlet, üzenet. Az automatikus írás jóval gyorsabb, mint a rendes kézírás. Gyakran a szavak között nincsenek írásjelek (pont, vessző..). viszont az író személy olyan élesen látja elméjében az üzenet, hogy ha szemét el is takarják ugyanolyan pontosan veti a szavakat a papírra, mintha látna.
AÍ és a tudomány A 19. század vége felé a brit lélekbúvár, Frederic Myers, 50 automatikus módszerrel készült írást vizsgált meg, és arra a következtetésre jutott, hogy a legtöbbjük nem valódi pszichikai folyamat eredménye. De mi a helyzet azokkal az esettekkel, amiket nem ilyen egyszerű megmagyarázni. Ő maga is elismerte, hogy rengeteg olyan eset van, amivel nem tudott mit kezdeni. Ilyen volt például annak a költőnek az esete, aki egyszerre két üzenetet is fogadott.
Yeats A leghíresebb automatikus írást publikáló író-költő, aki ráadásul a saját nevét is adta a művekhez, Yeats volt. Georgie Hyde Lees, Yeats felesége, automatikus írással jegyzett le egy misztikus művet. Yeats teljes 8 évet töltött azzal, hogy tanulmányozza és rendszerezze a művet. Majd 1925-ben saját neve alatt, Vision (Látomás) címmel publikálta azt.
Pearl Curran Egy másik híres történet a 31 éves háziasszony, Pearl Curran, esete. Őt 1913-tól rendszeresen egy ember, egy bizonyos Patience Worth látogatta. Curran asszony eleinte nem vett tudomást látogatásairól, de Patience kitartónak bizonyult. Álltása szerint ő egy 17. században élt angol hölgy, akit fiatalon Amerikában öltek meg az indiánok. Létezéséről nincs bizonyíték, de az általa diktált művek világhírre tettek szert.
Irányítása alatt Curran asszony (percenként 100 szavas írással) öt, a kritikusok által is elismert történelmi regényt és rengeteg verset írt. A dolog pikantériája az, hogy Patience által diktált regények között több nem az ő idejében játszódott. Például Jézus alatt, vagy a viktoriánus időkben.
Más automatikus kommunikáció Az íráson kívül az automatikus kommunikációnak számos válfaja van. Az automatikus festés, rajzolás, és zeneszerzés is ismert jelenségnek számít. Gyakran előfordul, hogy egy személy többféle képességek közvetítője is. Egy 16. századi papnövendék például gyakran írt és szerzett zenét "álmában". |
|