Gyerekbarát lakás
2007.01.21. 13:43
Lakásainkat mindenekelőtt a felnőttek méreteinek figyelembevételével tervezzük, építjük, alakítjuk. Ám az otthonteremtés izgalmas folyamatában nemegyszer elfeledkezünk arról, hogy ott nemcsak nekünk, de gyermekeinknek, unokáinknak is jól kellene érezniük magukat.
S hogy ez így legyen, és az alapvetően felnőtt-centrikus világban is otthonosabban érezhessék magukat a gyerekek, összegyűjtöttünk néhány ötlet.
Kis gyerek - nagy gond
Minél kisebb egy gyerek, annál nehezebb az őt körülvevő, hatalmas és félelmetes világban tájékozódnia. Szinte tudat alatt keresi környezetében a számára legbarátságosabbnak tűnő, fészekszerű zugokat, sarkokat, ahol védettnek érzi magát. Mindnyájan tudjuk azonban azt is, hogy a gyerekek a legszívesebben az egész lakást birtokukba vennék, nem mindig akarnak csak a saját szobájukban játszani, sőt előfordul, amikor kifejezetten igénylik a nagyok társaságát. A lakás berendezése során ezért legyen az is fontos szempont, hogy a legkisebbeknek - a saját szobájukon kívül - is biztosítsunk olyan területet, ahol időnként játszhatnak. Ennek nem kell többnek lennie, mint egy kis, játékokkal teli doboznak a nappali valamelyik - általa is elérhető - könyvespolcán, vagy egy szabad négyzetméternyi felületnek a padlón, ahol zavartalanul hasalhat a földön. De ugyanilyen örömet szerezhetünk a konyhában is egy kis asztalkával, amin rajzolgathat, amíg a mama főz.
A kicsik örömmel segítenek a felnőtteknek a házimunkákban - biztosítsuk ehhez a feltételeket. A barkács-szobában engedjünk át egy kis területet a nagyobbacska fiúknak, akik itt - természetesen szülői felügyelet mellett - játszva tanulhatják meg az egyes szerszámok használatát.
A legtöbb gyerek él-hal a vízért, szívesen pancsol, vagy akár segít a mosogatásban, hisz számára az is egyfajta játékos tanulást jelent. A háztartásban használt műanyag edények elmosását bátran átengedhetjük nekik. A mosogatót és a mosdót egyaránt kényelmesebben tudják használni, ha masszív sámlira állnak. A fürdőszobában is legyen elérhető helyen a gyerekek által használt fogkefe, fogkrém, szappan, törülközõ, ellenben jó magasan, nekik megközelíthetetlen polcon a mi toalettszereink, a borotválkozó-szerek, tusfürdő stb.
A fürdőkádban könnyen bekövetkező balesetek elkerülése érdekében érdemes színes, öntapadós, műanyag virágokat, vagy csúszásgátló szőnyeget tenni a kádba. A vécé "félelmetes" méretein a külön erre a célra kapható, műanyag betéttel változtathatunk. Ha van lehetőségünk második vécét építetni a lakásban, azt szereltessük alacsonyabbra a szokásosnál, vagy az óvodákban is használt, speciális méretűt vásároljunk.
Veszélyes sarkok
A kisgyerekre rengeteg nem várt veszély leselkedik a lakásban. Ezeket a legegyszerűbben úgy térképezhetjük fel, ha egyszer négykézlábra ereszkedve bejárjuk az általa is használt útvonalakat. Ha a fejünket eközben beütjük valahol, oda erősítsünk fel műanyag sarokvédőket. A konnektorokba tegyünk biztonsági dugókat, a szabadon hagyott villanydrótokat vezessük végig a fal mentén a lábazatba rejtve, vagy rögzítsük a falhoz, illetve rendezzük az erre a célra kapható, speciális tartóba. A rolót szabályozó gurtnit jó magasan megkötve rögzítsük. Értékesebb könyveket, porcelánt, üveget ne tároljunk 80 centiméternél alacsonyabban.
Élesebb tárgyak, könnyen szájba vehető csecsebecsék szintén ne legyenek ennél alacsonyabban. A szekrényeket tartsuk zárva, az elérhető kulcsokat "mentsük" csak általunk elérhető magasságba. Égő gyertyával soha ne hagyjunk gyereket egyedül egy szobában. Az ajtókat a gyerekszoba felé hagyjuk nyitva, de úgy, hogy az ajtószárnyak ne okozhassanak balesetet.
Minden családban elérkezik az idő, amikor a gyerek végérvényesen kinövi a kiságyat. Ez az a pillanat, amikor a kinyújtózva fekvő gyerek matracán már nincs meg a szükséges 20 centiméteres szabad felület. Sok családban ekkor kezdődnek a problémák, mivel a szoba méretei sajnos változatlanok maradnak. Ha több gyerek osztozik egy szobán, a legjobb megoldást az emeletes ágy jelenti.
Forrás: www.nana.hu
|