Milyen fenyőt válasszunk?
2006.12.17. 11:55
Az ünnepi készülődés megannyi teendője között az egyik legfontosabb a fenyővásárlás. A családi szokások és az anyagi lehetőségek dönthetnek a fa méretéről, színéről, formájáról. De melyik fenyő miben különbözik a többitől?
Nem árt tudni, hogy a kiszemelt fa mennyi ideig tartja meg tűleveleit, s e tulajdonságban a fenyőfajok igencsak különbözőek. Összeállításunkban az ismertebb luc- és erdeifenyőn kívül néhány különlegesebb, karácsonyfának alkalmas társukat mutatjuk be. Szép díszeiket, a tobozokat a természet rendezte el.
A közönséges duglászfenyő(Pseudotsuga menziesii) ágai felfelé hajlanak, a csúcson felállóak. Tűlevelei halványzöldek, fényesek és selymes tapintásúak, 3-4 centiméter hosszúak. Az illatos levelek akkor is az ágon maradnak, amikor elszáradtak. A lombozat szürkészöld hatású. Elegánsabb színű, könnyed díszek illenek hozzá.
Hamvas, merőlegesen álló, rövid tűleveleivel, hengeres hajtásaival egészen különleges karácsonyfa lehet az andalúziai jegenyefenyő (Abies pinsapo). Ágai sűrűn állnak. A tűlevelek hosszú ideig az ágon maradnak.
A kilikiai jegenyefenyő (Abies cilicica) tűlevelei sem hullanak le, inkább a hajtásra száradnak. Rendkívül szép és talán a legtartósabb a közönséges jegenyefenyő (Abies alba). Koronája kúpos, ágai vízszintesek. Fénylő, sötétzöld tűlevelei nem hullanak le a lakásban sem. A jegenyefenyők tömött hajtásaihoz a karakteres színű, rusztikusabb díszek közül válogassunk. Ügyeljünk arra, hogy ezek a fenyőfajok önmagukban is látványos megjelenésűek, ezért a kevesebb többet mutat rajtuk. Kiemelheti szépségüket az egységes díszítés, például alma és dió, vagy azonos színű üveggömbök stb.
A leggyakoribb (és legolcsóbb) karácsonyfa egész Európában a közönséges luc (Picea abies). Koronája fiatalon kúpos, ágai örvösen, vízszintesen állnak. Tűlevelei 1-2 centiméteresek, gyorsan lehullanak. A hagyományos díszítés illik hozzá; meríthetünk a népies stílusból (gyümölcsök, fából faragott díszek, sütemény, mézeskalács stb.), és tetszésünk szerint használhatunk polgári ízlésnek megfelelő díszeket is (papírból készült figurák, fénylő gömbök, girlandok stb).
A kertekben is népszerű, ám jóval drágább az "ezüstfenyőként" ismert szúrós luc (Picea pungens). Szabályos, kúp alakú koronája tetszetős, a kékes vagy szürkészöld tűlevelek szúrósak, de nagyon szépek, a lakásban hullanak. Sötét színű, rusztikus díszekkel látványos ünnepköszöntő.
Kétségtelen, hogy a gyertya a karácsonyfa legszebb dísze. A fény a téli napforduló után hosszabbodó napok jelképe. Vigyázzunk, hova tesszük és mikor gyújtjuk meg. A sűrű ágrendszerű fenyőket inkább nélküle díszítsük, s jelzésképpen mellette, egy tálkában gyújtsunk gyertyát.
Alternatív megoldás - a fák védelmében
Jó néhány európai országban régóta szokás a kivágott fenyő helyett élőkarácsonyfát állítani. E természetbarát megoldásnak számos előnyét élvezhetjük az ünnepek alatt a lakásban. A szép karácsonyi dísztől az új esztendőben sem kell megválni, továbbra is társunk maradhat a teraszon vagy a kertben.
A karácsonyfának szánt fenyőfélék többségét kivágva árusítják. Ezeket nem kevés méricskélés, farigcsálás után a talpazatba kell illeszteni, olyan tökéletesen, hogy a díszítés után és az ünnepi forgatagban is szilárdan álljanak. Ettől az izgalomtól is mentesülnek azok, akik a gyökeres fa mellett döntenek. (Vigyázzunk, nem mindegy, hogy milyen a gyökérzet. Ha csupaszon áll, az csak támasztékul szolgál ahhoz, hogy a fát edénybe, cserépbe ültessük az ünnepek alatt. Az ilyen fenyők a későbbi kiültetést nem élik túl.) Faiskolai árudákban vásárolhatók olyan földlabdás és konténeres fenyők, amelyek alkalmasak a kettős hasznosításra. Különböző fajták közül válogathatunk, a méretet tekintve pedig egyszerűbb a munka a törpe változatokkal, s ezek a kisebb lakásban is szépen mutatnak.
Kis növésű fa például a cukorsüvegfenyő (Picea glauca Conica), a kertekben leggyakrabban ültetett törpefenyõk egyike. Nevét jellegzetes, kúpos alakjáról kapta, egyébként a lucfenyők közé tartozik. Megjelenése alpesi hangulatú, szabályos formája miatt látványos karácsonyfa. Vékony hajtásai hajlékonyak, tűlevelei rövidek, ezért könnyű díszekkel szépítsük az ünnepekre. Tartója lehet fonott kosár vagy kerámia, s eszerint válasszuk ki a díszítéshez használt kellékeket is. Lehetőleg ne tegyünk rá gyertyát, a lecsöpögő viasz károsíthatja a leveleit. Az ünnepi hangulathoz elegendő a mellette álló asztalra, komódra helyezett gyertyák fénye. A cukorsüvegfenyő a sziklakertbe és az előkertekbe ültetve egyaránt kellemes látvány. Nagyon lassan nő, tízéves korában is mindössze egy-másfél méter magas. Tűlevelei kihajtáskor fénylő világoszöldek, majd szürkészöldek lesznek. Igényes fenyő: jó talajt, félárnyékos helyet, sok vizet és párát kíván. Tömött hajtásrendszere és süveg alakja miatt úgy hat, mintha nyírnák. Kiszámítható mérete okán bátran ültethetünk melléje társakat, nem árnyékolja őket.
A vásárlás után az élő karácsonyfát fokozatosan szoktassuk a szoba hőmérsékletéhez, az ünnepekig várakozhat egy hűvösebb helyiségben is. A karácsony elteltével hasonlóképpen hűvös helyen tartsuk, egy-két hetente öntözzük meg, s amikor a föld fölenged, fagymentes időben ültessük el. Januárban fagyálló edényben az erkélyre is kiállítható. Később is ott tarthatjuk, hiszen szelíd növekedése miatt marad mellette hely a tavasszal kikerülő dézsás növényeknek.
forrás: www.nana.hu
|