Az élet sója
2006.12.10. 11:31
Miért olyan fontos? Miért kell mértékkel fogyasztani?
1. A konyhasó nátriumból és klórból áll. Mindkettő létfontosságú: előbbi segít a szervezet vízháztartásának szabályozásában, utóbbi a hidrogénnel együtt a gyomorsavat alkotja, tehát az emésztésben játszik szerepet.
2. Bár naponta csupán 2-5 gramm sóra van szükségünk, mi magyarok jóval többet, kb. 15-16 grammot fogyasztunk - a legtöbb belőle a feldolgozott élelmiszerekben bújik meg. Egy gramm só van pl. egy teáskanál szójaszószban vagy három szelet szalámiban.
3. A konyhasót általában földalatti sóbányákból nyerik, majd elpárologtatják belőle a vizet, a sót megtisztítják és adalékanyagok segítségével apró szemcséssé teszik. A tengeri só a tengervíz napon történő elpárologtatásával készül.
4. 1 g só mintegy 100 ml folyadékot képes megkötni a szervezetben. Ha túl sok folyadék halmozódik fel a vérkeringésben és a szövetekben, a szívnek erősebben kell pumpálnia, a veséknek pedig több vizet kell kiválasztania. Ha e két szerv valamelyike nem képes megbirkózni a feladattal, a test és az arc felpuffad, a testsúly pedig növekszik.
5. Nem ízlik az étel, ha nem sózza meg? Nem csoda, hiszen a sós íz érzékelése pusztán szokás kérdése. Minél több sót eszik, egyre több kell belőle, hogy a sós ízt érzékelő ízlelő-receptorok valóban "sósat" érezzenek.
6. A jódozott étkezési só kg-onként 20 mikrogramm jódot tartalmaz, amely elengedhetetlen a pajzsmirigy megfelelő működéséhez. Aki tehát naponta 5 g jódozott sót fogyaszt, az 0,1 milligramm plusz jódhoz - a napi szükséglet feléhez - juttatja szervezetét. A fluorral dúsított só a fogínyt teszi erősebbé, ellenállóbbá.
7. Néhány éve még úgy tartották, a magas vérnyomásban szenvedőknek csökkenteniük kell a sóbevitelt. Mára azonban kiderült: a betegek csupán 50-60 százaléka érzékeny a sóra, azaz szervezetük vérnyomás-emelkedéssel reagál a sóbevitelre.
8. A tengeri só nemcsak azért egészségesebb, mert kevesebb benne a konyhasó és több az ásványi anyag, hanem azért is, mert jelentős mennyiségű kálium található benne. A só vérnyomásemelő hatása csökken, ha mellette káliumban gazdag az étrend.
9. őseink sokáig sóval mosták a fogukat, a finomszemcsés sókristályok ugyanis jól tisztítják a fogzománcot és csillapítják a fogínyvérzést.
10. A nagymértékű folyadékvesztéssel járó rosszulléteknél (hányás, hasmenés) érdemes nagyon enyhén sós vizet (egy pohár vízbe egy csipet só) itatni a beteggel.
|