Állati gondolatok
Faith 2004.09.17. 15:58
Milyen lehet pókmajomnak lenni? A kérdésre nehezen lehetne válaszolni, a fiatal tudós, Marc D. Hauser mégis megpróbálja. Művében, a Vad elmékben nem állít fel megdönthetetlen elméleteket. Az állatvilághoz kapcsolódó tudományágak eredményeit felhasználva igyekszik minél pontosabb képet adni arról, hogy mi járhat az állatok fejében.
Minden bizonnyal mindenkiben felötlött már az a gondolat, hogy mi jár éppen a másik ember fejében. Mire gondol most a párom? Miért néz így rám az a lány vagy fiú? Miért éppen engem hív ki felelni a tanár? A válaszokat nemhogy a kérdést felvetők nem tudják, valószínűleg azok sem tudnának pontosan felelni rájuk, akiknek fel lettek téve. Pedig ez ember-ember közötti interakció, közös nyelvvel, előzetes ismeretekkel és nagyjából egyenlő értelmi képességekkel rendelkező feleké. Az előbbi felvetés sem egyszerű dolog, ám ehhez képest megpróbálni arra választ adni, hogy az állatok agyában milyen "gondolatok fogalmazódhatnak" meg, sokkal de sokkal nehezebb feladat.
Időnként mégis megpróbálnak választ adni a kérdésre. Vannak, akik szenzációhajhász módon állnak a témához. Módszerük lényege, hogy emberi tulajdonságokkal ruházzák fel az állatokat és az ember világára érvényes fogalomkörrel írják le az állatok - miénktől sokszor gyökeresen különböző - univerzumát. Mások a tudományt hívják segítségül és csak bizonyított tényeket vesznek alapul munkájuk során.
Ezt tette a nagyszerű, egyesült államokbeli fiatal tudós is, Marc D. Hauser, aki a Vad elmék című könyvében az olvasóközönség elé tárja az állatok viselkedésével kapcsolatos legújabb felfedezéseket. A roppant érdekfeszítő és olvasmányos mű a Vince Kiadó gondozásában jelent meg 2002-ben, Kálai Tibor nagyszerű fordításával. A Vad elmék számos tévhitet oszlat el - beszélő majmokról, zokogó elefántokról vagy intelligens kutyákról -, amelyeket a színes magazinok és felszínes televíziós műsorok terjesztenek a világban. Művének egyik alapvetése, hogy az olyan emberi fogalmak, mint például a gondolkodás, az öntudat vagy a személyiségjegyek nem adnak pontos, hiteles képet az állatok viselkedéséről és annak mozgatórugóiról. A szerző másik kiindulópontja az, hogy ha meg akarjuk érteni a Földet velünk megosztó társaink világlátását, akkor el kell tudnunk különíteni az állatok érzékelőrendszerét a miénktől és meg kell határoznunk azokat a sajátos problémákat, amelyeket egy-egy állatfajnak fejlődése során le kellett küzdenie ahhoz, hogy még napjainkban is jelen legyen bolygónkon.
Marc D. Hauser könyve olyan mintha állatmesék gyűjteménye lenne. Az igazi állatmeséktől az ő történeteit az különbözteti meg, hogy neves etológusok és más tudományágak képviselőinek eredményeire alapoz. Közérthetően és élvezetes stílusban adja át olvasójának a legújabb állatokkal kapcsolatos kutatások eredményeit.
A könyvajánlót köszönöm Faith-nek
|