Aki grafológiával akar foglalkozni, annak sok mindenre szüksége van. Időre, pénzre, türelemre, könyvekre, tanítókra és kitartásra. Sok sok kézírásra. Ez azonban - bárki bármit állít - önmagában kevés. Az intuíció több, mint megérzés ebben az esetben. Ha ráérzésnek, ráhangolódásnak fordítjuk, talán közelebb járunk az igazsághoz.
Ki írt? Ezt a kérdést fel kell tennünk ahhoz, hogy elemezni tudjunk. A jó intuícióhoz a hűvös logikán és az elmélyültségen keresztül vezet az út. A személyiség vizsgálatához kevés tudni, hogy az író személye kicsoda. A neve, a családi állapota, az, hogy melyik kezét használja, hogy milyen jellemző betegségei vannak, vagy milyen iskolákat járt ki, mind-mind fontos adatok. Ezekből az adatokból kell kiindulni, megérezni, meglátni a vonalak mögött húzódó embert.
Miért írt? A miértek, mindig a háttérben húzódnak meg, de az egyik legfőbb motivációnk, a kíváncsiság vezeti őket. Miért történik valami? A legnyilvánvalóbb kérdés, mégis hajlamosak vagyunk figyelmen kívül hagyni. Talán mert csepp korunkban leneveltek bennünket róla? Pedig már a három éves is azt kérdezi a világ minden eseményére: MIÉRT? Az író személy motivációjának kiderítése arra ad iránymutatást, hogy abban az adott helyzetben hogyan viselkedik az illető. Egy kiemelt helyzetben más attitűddel, mint egy intim, vagy egy zaklatott helyzetben. Ez így természetes. Ezért van az, hogy mindannyiunk írása gyakran többhelyzetben más és más, mégis a jellemző írásjegyek alapján megismerjük írásunkat.
Mit használt az íráshoz? Papírt, pergament, merített, nehéz, vagy könnyű géppapírt választott? Kockás, csíkos, vonalas füzetből kitépett lapot? Jegyzetlapot, vagy mintás levélpapírt? Milyen eszközzel hagyott nyomot magának a papíron, mely a megnyilatkozásának színtere? Puhára puhán? Keményre keményen? Filccel, ceruzával, tollal, vagy vágott helyű pennával? Milyen színű a toll, amit kiválasztott magának? Fekete, piros, vagy zöld? Konvencionális középkék? Lágy világoskék? Mind-mind árulkodnak annak, aki a színek, dinamizmusok, szimbólumok világában otthonosan mozog.
Hogy írta alá? A legjelentősebb kérdések egyike. Az én felvállalásának szimbóluma az aláírás. A leggyakorlottabb, legszemélyesebb dolog a kézjegyünk, amit leírunk a papírra. Aki a számmisztikában is jártas egy kicsit, az összevetheti a név betűinek jelentését azok szimbolikáját és grafológiai tartalmát. A két tudomány, bár egyes grafológusok erősen tiltakoznak ellene, összefügg egymással.
Oknyomozás a grafológiában Az "oknyomozó grafológia" meghatározást Bodroghy Péter, a nemrég elhunyt grafológus használta először. Ez a meghatározás azoknak a grafológusoknak nyújt mérföldes előrelépést, akik nem csupán a grafológiáról akarnak tanulni, hanem magát a grafológiát kívánják művelni. Ennek pedig e lehető legjobb módja, ha állandóan miérteket vizsgálunk, és válaszokat keresünk a hogyanokra az írott szövegben. |