A péntek és a 13.
2004.08.12. 20:06
Pénteki babonaságok A pénteken varrott ruha mindig balul sikerül, és aki ma gyújt be a kályhába, annak könnyen leéghet a háza, legalábbis Dunántúlon így tartották. Sőt, azt is mondták, hogy aki pénteken kezd ruhát varrni, vasárnapig meghal. Ha valamely állat pénteken ellik, a most született kis állat rossz lesz. A malac könnyen megdöglik, a ló rúgós lesz, a tehén bökős.
A 13. Szám Sokan a 13-nak babonás jelentőséget tulajdonítanak. Vannak, akik félnek tőle - például van, aki este, lefekvés előtt engesztelésül 13-szor érinti meg az asztalt, vagy az a kényszerképzete, hogy a szobájában 13 tárgyat kell megérintenie. Mások beszédjükben, írásukban kerülik a 13-as számot, a 13 betűből álló szót vagy a 13 szóból álló mondatot. Amerikában a nagy felhőkarcolókban nincs 13. Emelt és 13. Számú lakás sem, mert baljósnak tartják ezt a számot. Hogy ebből mi igaz, mi nem, nem tudni, de egy budapesti 13. Emeleti panellakást körülbelül tízszer nehezebb eladni, mint ugyanazt a 14., vagy 12. Emeleten. Ismét mások viszont a 13-as számhoz babonásan ragaszkodnak. Például a sportolók mezük számozásánál, viselésénél, stb.
Ma nem megyek sehová! A péntek 13. Sok emberre olyan erős hatással van, hogy ilyenkor ki sem dugják orrukat a lakásból. Egy ismerős cégvezetőnő például ilyenkor nem vesz főzőkanalat a kezébe, nem használ elektromos tárgyakat, nem mozdul ki a házából, nem veszi fel a telefont, nehogy rossz hírt kapjon. Ugyanő - az angol szokáshoz ragaszkodva - soha nem megy tizenharmadiknak vendégségbe, mert attól tart, hogy meg fog halni valaki a társaságból. Ha véletlenül 13 darab gyümölcs kerül a zacskóba a zöldségesnél, vagy bármilyen árucikkből ennyit vásárol, egyet elajándékoz egy koldusnak, hogy elvigye a szerencsétlenségét. A tizenhármas számmal kapcsolatos babonák száma tehát végtelen.
Mit mond a számmisztika? A számmisztika szerint a 13-as szám sem nem szerencsés, sem nem szerencsétlen. Egy szám a sorból. Olyan, amilyenné tesszük. Nem determinál. Ha tehetjük, azért a mai napon ne végezzünk házi munkát, inkább engedjük át a napot a pihenésnek, és tegyük emlékezetessé egy jó programmal
A legtöbb babona ősi vallási-misztikus képzetek burjánzása. Nehéz azonban a határt meghúzni a babona, a tévhit és a természetfeletti jelenségek, vagy az okkult tanok között. Ami az egyik ember szemében babona, az a másik számára vallás, vagy tudomány.
Vannak hiedelmek, amelyek szívósan fennmaradnak akár évezredeken keresztül. Ilyenek a péntekhez és a tizenhármas számhoz kötõdõek is. Sokan a tizenháromnak babonás jelentőséget tulajdonítanak. Péntek, ha ráadásul tizenharmadikára esik, akkor még erősebben fogékony ez a nap a boszorkányok megidézésére, a boszorkányságra, a mágiára. Sok emberre olyan erős hatással van, hogy ilyenkor ki sem mennek aznap a lakásból.
A péntek a kereszténység elõtt, nem számított szerencsétlen napnak. Jézus keresztre feszítése óta azonban a péntek a keresztény világban szerencsétlen napnak számít, amit csak tetéz, ha éppenséggel tizenharmadikára esik. Az utolsó vacsorán is Jézus volt a tizenharmadik az apostolai között.
A tizenhármas szám pedig azért baljós, mivel a szerencsés, mágikus erejű tizenkettõt követi. Itt is vannak persze kivételek: a zsidó néphitben például a tizenhármat szerencsésnek tartják. Akárhogy volt is azonban, manapság világszerte szerencsétlennek tudják a tizenhármas számot.
A magyar néphit szerint tizenhárom embernek nem volt szabad egy asztalhoz ülni. Mert a hiedelem szerint valaki az asztalnál ülők közül hamarosan meghal. Ha más megoldás nem adódott, akkor inkább két asztalnál terítettek. Párizsban voltak olyan szállodák, ahol nem volt tizenhármas számú szoba, New Yorkban vannak utcák, ahol nincs tizenhármas házszám, nagyon sok kórházban nincs tizenhármas kórterem.
A triszkaidekafóbia (a 13-as számtól való félelem görögül) ókori eredetű babona. A számokat pozitív, vagy negatív tulajdonságokkal felruházó gondolkodásmódot, a számmisztika elemeit még a püthagoriánusoktól (Püthagorász tanítványai) és a kabbalistákól örököltük. A kabbalisták azt vallották, hogy a szám minden dolgok lényege.
A hetes például azért lett "kabalaszám", mert a tanok kidolgozása idején a Holddal és a Nappal együtt hét bolygót ismertek, és hitük szerint az emberek sorsát a planéták határozzák meg. A hétnek is hét napja van, a fejnek pedig "hét kapuja" (ezek a két szem, két fül, két orrlyuk és a száj). A 12 mindenképp a tökéletességet jelenti (12 hónap van, Izraelnek 12 törzse, Jézusnak 12 apostola, stb.) A 13 ezen túl van, ezért valami gonoszságot hordoz magában. A tökéletes tizenkettőhöz hozzáadódik még egy szám, és ez megbontja az egységet, a harmóniát, baljós, halált hozó. Ezért rettegnek a babonások a 13-as számtól.
Persze azért sokan vannak, akiknek ez a nap is ugyanolyan nap mint a többi. Vagy, épp a legjobb időszak a kártyavetésre. Mindenki úgy rendezi ezt el magában, ahogy neki megfelel, és úgy használja fel az ehhez a naphoz kapcsolódó hiedelmeket, erőket. A lényeg, hogy ne ártsunk másoknak. (És ne essünk pánikba! :))
|