Szilveszteri babonák és népszokások
2004.08.11. 22:17
Az új év kapujában, az óév búcsúztatásakor még a legkevésbé babonás embereknek is eszükbe jut néhány aranyszabály, tenni- vagy elkerülnivaló dolog, amit talán még nagyszüleiktõl hallottak. Hiszékenység ide vagy oda, a következõ évi jóléte vagy boldogsága érdekében óvatosságból mindenki igyekszik betartani az alapvetõ szokásokat. Valószínûleg nincs ember, aki ne tudná, mi az összefüggés újévi lencse és pénz, illetve szerencse és malachús között, de ezeken kívül is akad még pár érdekesség. Az biztos, hogy senkinek semmi baja nem lesz attól, ha tartja magát a következõ kis összeállításban szereplõ hagyományokhoz.
Szilveszterkor és Újévkor nem szabad baromfihúst enni, mert a csirke hátrafelé kapar, vagyis elkaparja a szerencsénket. A hallal kapcsolatban megoszlanak a vélemények: egyesek szerint a sok pikkely sok pénzt jelent, míg mások úgy vélik, hogy a hallal együtt elúszik a szerencse is. A lencse és a malachús mellett érdemes sokféle rétessel "nyújtani" a gazdagságot. Ugyanakkor azt is tartják, hogy nem szenvedünk hiányt az új évben, ha nem faljuk fel az összes, Szilveszterre készített ételt.
Általánosan elfogadott hiedelem, hogy Újév napján tilos a szemetet kivinni a házból (kidobjuk vele együtt a szerencsét is), tilos mosni, de fõleg teregetni (a kiterítésre, vagyis halálozásokra utal), és nem jó bármit is kölcsönadni ilyenkor, mert nehezen jön majd vissza a házba, ráadásul egész éven át minden kifelé megy majd onnan. Január elsején nem mindegy, hogy kit engedünk elõször a lakásba: a férfiak szerencsét hoznak, a nõk épp ellenkezõleg. Azt is jól meg kell gondolni, hogy mit teszünk elõször újév napján, mert jó eséllyel gyakran tesszük majd ugyanezt egész évben. Sokan ezért elsején le sem fekszenek napközben, nehogy a betegség, ágyhozkötöttség nyûgjét vonják magukra.
Szilveszter a babonák mellett a jóslások napja is, elsõsorban az idõjárással és a szerelemmel kapcsolatban. Régóta szokás az úgynevezett hagymakalendárium: a hónapokat jelképezõ 12 gerezd fokhagymát, vagy 12 szelet vöröshagymát kell besózni Szilveszter este. Amelyik szelet/gerezd reggelre nedves lesz vagy levet ereszt, azt mutatja, hogy abban a hónapban sok esõ várható.
Eladósorban lévõ lányok közkedvelt foglalatossága ilyenkor a gombócfõzés: 13 gombócból tizenkettõbe egy-egy férfinevet tartalmazó kis papírcetlit tesznek a lehetséges jövendõbelik nevével, és amelyik gombóc elõször feljön a víz tetejére, az rejti a leendõ férj nevét. Ha üres, abban az évben a lány nem megy férjhez. Ha nincs 12 szóba jöhetõ legény, még mindig meg lehet próbálkozni az ólomöntéssel (akár viasszal vagy tintapacával is meg lehet ugyanezt csinálni). A furcsa formákba kellõ fantáziával bármit bele lehet látni, így aztán az értelmezés is tetszõleges.
Akinek pedig nagyon elege volt az óévbõl, az ragadjon trombitát, cintányért, bármiféle zajkeltõ eszközt, és csapjon nagy zenebonát - ezzel a hagyományok szerint az óévet gonosz szellemeivel együtt el lehet ûzni.
|