Más megvilágításban
2006.03.10. 23:54
Már az utcáról látni, mennyire barátságos egy lakás. Az igazi otthon meleg fényei messziről hívogatnak. Otthonunk kialakításakor először is elképzeljük, milyen lesz. Megtervezzük a bútorok, lakberendezési tárgyak pontos helyét, stílusát, formáját, azt is eldöntjük, hová kerülnek majd a növények, az akvárium, a radiátor - és a lámpák. A világítás sokszor utoljára marad, pedig az otthon használhatóságának, hangulatának ez a legfontosabb eleme.
Bejárat, előszoba A lakásról az első benyomást az előszoba adja - a világítás kialakításának egyszerre kell barátságosnak és célszerűnek lennie. Mivel az előszoba világítása nincs állandóan bekapcsolva, érdemes ide izzólámpát tervezni, kellemes meleg színe miatt. Általában az előszobák nagyon kicsik, de a tér optikailag tágítható a falak, a mennyezet derítésével, például oldalfalra szerelt indirekt világítással.
Nappali Itt töltjük időnk nagy részét, olvasunk, tévét nézünk, zenét hallgatunk vagy éppen vendégeket fogadunk. A nappaliban helyezzük el kedvenc dísztárgyainkat, és képeinket a falon. Mivel a világításnak mindezeket az igényeket ki kell elégítenie, többfunkciós megoldást kell létrehoznunk.
Az általános világítást oldalfalra szerelt lámpatestekkel és a mennyezetre szerelt, jól megválasztott csillár kombinációjával, esetleg mennyezetbe süllyesztett lámpatestekkel is megoldhatjuk. A helyi világítás legegyszerűbb példája az állítható fejű és karú állólámpa, amellyel tetszőleges irányba terelhetjük a fénysugarakat.
Fontos hangulati és lakberendezési elemek az ernyős éjjeli lámpák. Megfelelő számban és helyen - televíziózáshoz, zenehallgatáshoz - meghitt hangulatot teremthetünk velük. Fontos, hogy fényük ne tükröződjön vitrineken, vagy a televízió képernyőjén. Kedvenc tárgyaink, festményeink kiemelése szintén fontos látványeleme lehet otthonunknak.
Konyha, étkező Nemcsak főzésre, tálalásra vagy étkezésre használjuk, hanem gyakran itt zajlik a család élete is. Mindenképpen gondoskodni kell tehát általános megvilágításáról, ami ideális esetben mennyezetre szerelt, lehetőleg lapos vagy álmennyezetbe süllyesztett lámpatest. A munkapultok megvilágítására legpraktikusabb a konyhaszekrény aljára, takartan szerelt vonalvilágító lámpatest. Általánosan elterjedt és jó megoldás az étkezőasztal fölé helyezett, változtatható magasságú lámpatest, amelybe izzólámpát, esetleg meleg fényű, fehér fénycsövet, kompaktfénycsövet alkalmazhatunk.
Hálószoba A háló általános megvilágításához használjunk visszafogottabb fényeket. Különösen fontos a lágy, szórt fény, amire leginkább az indirekt világítás alkalmas. Az ágy közelében, az éjjeli szekrényen elhelyezett éjjeli- és olvasó lámpákat úgy kell megválasztani, hogy fényük a legkevésbé se zavarja a már alvó párunkat.
Gyerekszoba Az író- és munkaasztal világítását nagyméretű, erős fényű asztali lámpatesttel oldhatjuk meg. Gyakorlati tapasztalat, hogy a gyerekszobában mindig "nagyüzem" van, ezért az egész teret érdemes szabályozottan, több fokozatban állítható, általános világítással ellátni.
Fürdőszoba A nap a fürdőszobában kezdődik és végződik, a jó fények itt igencsak kívánatosak. Fontos a tükör megvilágítása, történhet halogén lámpákkal felülről vagy hagyományos izzókkal kétoldalról, de szükséges általános, mennyezeti világítás is.
Lépcső: fő a biztonság A klasszikus, föntről lefelé világítás itt gyakran nem alkalmazható, elsősorban helyhiány miatt. Jó ötlet viszont a lépcső menti oldalfalba, 60-80 cm magasságba süllyesztett, a járófelületet megvilágító lámpatestek, vagy a lépcsőfokokat közvetlenül megvilágító úgynevezett élvilágítók felszerelése.
Olcsóbban is lehet? - Használjunk kisebb teljesítményű, jobb fényhasznosítású fényforrásokat, energiatakarékos izzókat. - Szoktassuk rá magunkat, hogy csak abban a helyiségben égjen a lámpa, amelyben valóban tartózkodik valaki. - Helyi és általános világítást egyszerre csak indokolt esetben használjunk.
Forrás: http://www.gyongy.hu
|