8 jótanács vízhiányos bőrre
2005.12.10. 13:39
Kint dermesztő hideg, metsző szél, sapka alól kikandikáló piros orr és fülek - ezzel szemben a lakásban szinte olvasztóan kellemes a meleg. Hmmm, mindjárt jobb így... Csak már megint itt van ez a kellemetlen érzés - a bőröm feszül, viszket és mintha hámlanék is...
A fenti kis közjáték bizonyára sokaknak ismerős: a téli szezon egyik leggyakoribb problémája a száraz bőr. A mínuszok és a hideg szél mellett sajnos a fűtés is ádáz ellensége a bőr természetes nedvességmegtartó-képességének. A bűnös: a levegő alacsony páratartalma. Milyen jó a mediterrán vidéken élőknek - gondolhatná ilyenkor. Ám hiába az enyhe idő, télen mindenhol jóval kevesebb a páratartalom, s következményei nem kímélik még a zsíros bőrűeket sem.
1. Megfelelő étrend
Antioxidánsokban gazdag citrusfélék, bogyós gyümölcsök és „piros" zöldségek, illetve omega-3 zsírsavakkal teli ételek - lazac, tonhal, dió és lenmag - fogyasztása elősegíti a bőr lipidrétegének kialakítását és a nedvesség megtartását. (A zsírsavakat tartalmazó kozmetikai készítmények a bőrt lágyítják is.)
2. Arctisztítás reggel-este
Ha általában zselés állagú lemosókat használ, váltson inkább krémesebb fajtára, mely könnyebben, a bőr felesleges irritálása nélkül letörölhető. Az arctonikok közül olyat válasszon, amely alkoholmentes, így nem szárít. Feltétlenül kerülje a szappannal történő arctisztítást!
3. Bőrhámlasztás hetente
A száraz test- és arcbőr rendszeres radírozása télen sokkal fontosabb szerephez jut, mint az év egyéb időszakaiban. Ezen készítményektől bőre nem csak sugárzóan szép és selymes lesz, de jobban felszívja a tisztítás után belé juttatott nedvességet is. Érzékeny bőrűek csak gyengéd arcradírokat (pl. zabkása tartalmú) használjanak.
4. Amiből sosem elég: arcápolás
Talán magától értetődőnek hangzik, ha azt ajánljuk, mindenképpen használjon hidratálókrémet: pedig meglehet, hogy fürdőszobája polcán mégsem a téli hideg hónapokra legmegfelelőbb terméket tárolja! Nappalra olyan krémet válasszon, amely könnyen beszívódik, enyhíti a vízhiány következtében fellépő feszítő érzést, és nem hagy zsíros nyomot maga után. Még biztonságosabb megoldást nyújtanak az egyben napvédőfaktorral is ellátott kozmetikumok: bár télen jóval kevesebb a napsütés, a UVA és UVB sugarak így is jelen vannak. Hatásukra a bőr tovább veszít nedvességéből, illetve a ráncok is mélyülnek. Éjszakára kenjen bátran nehezebb, zsírosabb állagú krémet arcbőrére: a lényeg, hogy előtte alaposan tisztítsa le bőrét a nappal rárakódott szennyeződésektől.
5. Frissítő zuhany - simogató testápolás
Bár a réteges öltözet védelmet nyújt a hideg ellen, nem tudja megakadályozni a testbőr kiszáradását. Ennek kellemetlen „tüneteit" könnyen elkerülheti, ha már a napi tisztálkodásnál rendszeresen olyan tusfürdőket, tusoló olajakat használ, amelyek megkötik a bőrben található nedvességet. Bármilyen jól is esik egy hűvös reggelen, fontos, hogy ne forró vizes zuhanyt vagy fürdőt vegyen, mert ezzel extrém módon elősegíti a bőr kiszáradását! A fürdőkádból kilépve, a szárítkozás után következhet az ápoló, kényeztető testkrémezés. A testápoló tejek lágy tapintásúvá teszik a bőrt, hamar beszívódnak. Ha esetleg többet tett magára a kelleténél, csak finoman itassa le egy papírtörlővel - dörzsöléssel csak eltávolítja a már felvitt réteget. Ezzel ellentétben a testápoló olaj gélt a még nedves bőrre kell kenni, így az akár tízszer annyi nedvességet is magába zár.
6. Kényeztesse lábait!
Bár a nyári szandálok már dobozba kerültek, mégse feledkezzen meg lábai rendszeres „karbantartásáról"! Keressen fel egy pedikűröst, aki eltávolítja az elhalt hámrétegeket és a kérges bőrkeményedéseket, ezután pedig glicerines, aloe verás és karbamid tartalmú készítményekkel ápolja az új életre kelt lábfejeket. A kezelések közti időben házilag is rendszeresen végezzen bőrradírozást, és használjon bőrpuhítókrémeket!
Mi kerül a kosárba?
A néha kínainak tűnő termékismertetők összetevőit böngészve sokan elbizonytalanodnak: biztosan ez a nekem megfelelő? Listánkon összegyűjtöttük azokat a leggyakoribb alapanyagokat, melyek a száraz bőr ápolásában elengedhetetlen fontosságúak. Tipp: a címkén feltüntetett anyagok sorrendje jelzi a termékben lévő százalékos arányukat is!
Avokádó olaj: az antioxidánsok hidratáló forrása Glicerin: a nagy klasszikus, megköti a levegő nedvességét Hialuronsav: hatékony hidratáló, számos kozmetikai szer alapanyaga Kukui-dió olaj: zsírsavakban gazdag Lenolajsav: nélkülözhetetlen zsírsav Makadámdió olaj: segít megőrízni a bőr természetes nedvességtartalmát Panthenol (B5 pro-vitamin): szállítja és megőrzi a bőrben a nedvességet Petrolátum: lágyító szer, petróleum zselé állagú Illipevaj: kelet-indiai, növényi hidratáló Szilikon: olajos, nedvességpótló összetevő, mely megkönnyíti az alkalmazást Karbamid: hagyományos hidratáló, sok termékben megtalálható
7. Mindent a kéznek!
Sajnos hiába húz kesztyűt a hidegben: a kézfej egyébként is érzékeny bőre azonnal reagál a megváltozott hőmérsékleti viszonyokra. S ki szeretné, hogy egy bemutatkozás alkalmával száraz, érdes tapintású kézfogásáról jegyezzék meg? A kéz ápolására alkalmas krémek sokkal sűrűbbek és zsírosabbak, mint a test más részeire használt kozmetikumok. Természetesen a hangsúly itt is a folyamatos ápoláson van: ahogy napközben, úgy éjszakára is masszírozza be kézfejét speciális kézápolókkal. Ne felejtse ki a körömágyakat sem!
8. Csábító ajkak
Az olyan rossz szokások, mint a száj szélének harapdálása, nyalogatása bizony hamar kiszárítják, cserepessé teszik az ajkak finom bőrét. Védelmük érdekében igyon minél több ásványvizet, és naponta kenje be őket kifejezetten erre a célra kifejleszett ajakápoló krémekkel. Elsősegély-megoldásként mindig tartson magánál hidratáló szőlőzsírt, mely néhány perc alatt is csodákat tesz!
|