Csodatévő házartási gépeink
2005.12.09. 08:49
A konyhában vágunk, keverünk, pirítunk, sütünk, habosítunk, a fürdőben szárítunk, mérünk, göndörítünk, a kamrában fagyasztunk, tárolunk. Mindebben ma már gépek segítenek minket - de persze nem midegy, hogy milyenek.
A legnagyobb bajban vagyunk, ha valamelyik megszokott háztartási gépünk csődöt mond. Javíttatni nem nagyon érdemes, de nem is igazán találnánk olyan szerelőt, aki hajlandóságot mutatna erre. Mit vegyünk helyette, mire van valójában szükségünk? Tényleg annyit fejlődött az elmúlt néhány évben a háztartási gépek piaca, mint ahogyan ezt a különféle reklámok alapján hinni lehet? Egyáltalán: valóban szükségünk van ezekre a "csodákra"? Mennyire érdemes és kell a műszaki cikkek terén is az aktuális divatot követni?
A legújabb készülékek a legtöbbször nemcsak belső értékeikkel, hanem külsejükben is valami egészen mást, az eddigiektől nagyon eltérő irányzatot képviselnek. Hogyan tudjuk egy nevezőre hozni, a már meglévő enteriőrbe beilleszteni ezeket az esetleg nagyon is más formakultúrát sugárzó tárgyakat? Építsük át az egész konyhát, a fürdőszobát, vagy fogadjuk el a tárgyak békés egymás mellett élését? Mennyire fontos szempont az energiatakarékosság? Milyen gyorsan térül majd meg az a pénz, amit egy esetleg jóval drágább gépre kiadunk?
Tippek: 1. A gázszabályozás-funkcióval ellátott égők azonnal elzárják a gázáramlást, ha a láng véletlenül kialszik. 2. Az érintőkapcsolós főzőlapon beállítható a főzési időtartam, a digitális kijelzőn pedig tájékozódni lehet a hátralévő időről. 3. A sütő használatát lényegesen megkönnyítik a teleszkópos sütősínek. Segítségükkel könnyebb és biztonságosabb ellenőrizni a sütést, az 5 centiméter mély tepsiben pedig nagyobb adagokat is el lehet készíteni.
MIT JELENT? Fast Clean: 1.) olyan, különleges módon előállított acélfelület, amely kiképzése révén a korábbinál lényegesen könnyebb tisztántarthatóságot biztosít; 2.) a ma létező, leghatékonyabb sütőtisztító rendszer, amely vegyszerek használata nélkül a belső falakról 500 fokon leéget minden szennyeződést.
Global Air: megakadályozza a jegesedést, nem ragadnak össze az élelmiszerek, és nem kell leolvasztani a hűtőt.
Gőzölő kar: a korszerű kávéfőző gépeken található, habosításhoz használható, de más folyadékok (tea, tej, víz) felforrósítására is alkalmas.
Holiday funkció: ilyenkor a hűtőszekrény takarékos, a fagyasztó pedig normál üzemmódban működik, anélkül, hogy eközben kellemetlen szagok képződnének.
Ice Care: a hűtőszekrény belső ajtajában, vagy fiókjában található zárt tartály megakadályozza, hogy a jég más ételekkel érintkezzen, a víz kifröccsenjen, a jég "ízt" kapjon.
Ice Party funkció: a fagyasztóban található speciális tartóban elhelyezett pezsgőt megfelelő hőmérsékletre hűti, majd fény- és hangjelzéssel figyelmeztet, ha megtörtént.
Indukciós főzőlap: a közvetlen hőátadásnak köszönhetően a hagyományoshoz képest fele annyi idő alatt forralja fel a vizet, fele annyi energia felhasználásával. Elektromágneses elven, ezért csak mágnesezhető edényekkel működik.
Kettős vezérlés: a beépíthető kombi-hűtőszekrényeknél külön szabályozható a hűtőtér és a fagyasztótér.
Külső hűtőventilláció: a legújabb, integrált ventilációs-rendszerek a sütő légáramlását optimalizálják, lényegesen halkabban működnek, és bármilyen programot használunk is, jelentős hőmérsékletcsökkenést eredményeznek.
Smart Cooking: a kiválasztott sütési program alapján a készülék automatikusan beállítja az időtartamot, miközben biztosítja az egyenletes hőt.
Super Cool, Super Frize: nagy mennyiségű, friss élelmiszer gyors hűtését és fagyasztását teszi lehetővé.
VÁSÁRLÁSI SZEMPONTOK
Az üzletek polcain annyiféle tetszetős, "okosnak" tűnő háztartási kisgép kelleti magát, hogy aki nem vigyáz, annak hamarosan jóval több szerkentyűje lesz, mint szabad helye. Mielőtt engednénk az újabb és újabb kísértésnek, mérlegeljük a következőket: valójában milyen gyakran fogjuk használni ezeket a gépeket, illetve hogy egyáltalán hol tudjuk elhelyezni őket?
* Egy héten keresztül készítsünk feljegyzéseket a háztartási munkáinkról; ennek tartalma segít majd eldönteni, szükségünk van-e egy újabb masinára, vagy sem. * Készítsünk pontos leltárt háztartásunk különféle gépeiről, a használaton kívüli, vagy elavult darabokat ajándékozzuk el, vagy tegyük félre. * Már a vásárlás előtt találjuk meg az új gép pontos helyét. * A rendszeresen használt tárgyakat tartsuk könnyen elérhető helyen, szem előtt, a ritkábban kézbevett darabokat viszont nyugodtan süllyesszük egy fiók mélyére. * Figyeljünk arra, hogy a gyakran használt gépekhez közel legyen az elektromos csatlakozó, összevissza tekergő drótok ne akadályozzanak a munkában. * Ne felejtsük el, hogy egyes gépek csak meghatározott helyen használhatók, például elektromos fogkefe folyóvíz (mosdó) közelében. * Tisztázzuk előre a beépítendő darabok paramétereit, beépítésük technikai lebonyolítását.
Néhány példa a mérlegelésre
Sokfunkciós robotgép Jelentősen meggyorsítja az ételek elkészítését, többek között tud kávét őrölni, habot verni, krémet keverni, tésztát dagasztani, turmixot keverni, diót és mákot darálni, sajtot reszelni, pürésíteni, friss gyümölcslét facsarni... Ugyanakkor bonyolult a különféle tartozékok ki- és beszerelgetése, tisztántartása, tárolása.
Kenyérpirító Bár a legtöbb konyhában az alapfelszereléshez tartozik, érdemes odafigyelni arra, hogy az adott modell mire képes. Mindenképpen azokat a szabályozható gépeket érdemes előnyben részesíteni, amelyek egyaránt használhatók zsömle, kenyér és kalács pirítására is.
Fürdőszobai személymérleg Mindennapjaink egyik, szinte nélkülözhetetlen tartozéka. Választásakor ne csak a designra figyeljünk, teszteljük azt is, milyen könnyű leolvasni róla a számokat.
Hajszárító, sütővas és társai Ezek a darabok bizonyos fokig divatfüggők, de az ismert márkák minősége némi támpontot nyújthat a hosszas távú tervezéshez is.
Forrás: http://www.lakaskultura.hu
|