Igaz vagy hamis? 10 állítás a vízről
2005.09.23. 18:22
Hitek és tévhitek a vízzel kapcsolatosan is keringenek. A következő 10 állításról most megtudhatod, igaz-e vagy hamis.
Nem iszom csapvizet, mert klórszaga van. Biztosan káros a szervezetemnek. Hamis! A csapvíz különféle tisztítási folyamatok után kerül otthonunkba, iható, és semmilyen káros hatással nincs a szervezetre. Vannak olyan helyek, ahol jobban érezhető a fertőtlenítő szaga, máshol egyáltalán nem. A klórszagot úgy tüntethetjük el, ha egy kancsóba vizet engedünk, és fél órára beállítjuk a hűtőszekrény alsó polcára.
Szénsavas ásványvizet iszom, hogy segítsem az emésztésem. Igazad van! A szénsavas vízben található szódabikarbóna semlegesíti a gyomor természetes savasságát, így ténylegesen megkönnyíti az emésztést. Gyomorfájás esetén is ajánlott: megszünteti a fájdalmat.
Repülőn nem ajánlatos szénsavas ásványvizet inni. Igaz! Tiltásról szó sincs, de jobb a békesség. A gyomor egyharmadában található levegő, ami a magasban a légnyomásváltozásának köszönhetően nagyobb térfogatú lesz. Ha ehhez még szénsavas italt is iszunk, akkor könnyen felpuffadhatunk.
Ha néhány napig nem voltam otthon, jól ki kell folyatnom a csapot, mielőtt innék belőle. Igaz! Ha néhány napig nem használjuk a csapot, a csőben bacilusok fejlődhetnek ki. Érdemes tehát jól kiengedni, mielőtt innánk belőle.
Csak jéghideg vizet iszom: nem lehet káros az egészségemre. Hamis! A hideg víz kellemesebb, jobban oltja a szomjat, mintha szobahőmérsékletű volna, csakhogy a szervezetben a hideg víz nehezebben szívódik fel. A szakemberek rendszerint 15 fokos vizet ajánlanak: élettani szempontból ez a legtökéletesebb. Így az íze is kellemes, és a szervezet számára is ideális. Ihatjuk tea vagy gyógynövénytea formájában is.
A kisbabámnak jót tesz az ásványvíz. Igaz! A kisbabák nagyon könnyen kiszáradnak, ráadásul súlyuk arányában háromszor annyi vízre van szükségük, mint a felnőtteknek. Olyan buborékmentes vizet is találunk, amelyiknek a palackján feltüntetik: kisbabáknak is ajánlott.
Nem baj, ha az üvegből iszom... Igaz és hamis! A szájban milliárdnyi baktérium található, amelyek nagy része könnyen bekerül így az üvegbe. Ha a víz szobahőmérsékleten marad, 7 óra alatt valóságos tenyészet fejlődhet ki benne! Jobb hát a nagy palackokból pohárba kitölteni a vizet. Ha kis üvegünk van, és biztosak vagyunk benne, hogy hamarosan megisszuk az egészet, nyugodtan igyunk üvegből!
Meg lehet részegedni a víztől. Igaz! Nagyon ritka, majdnem kivételes eset. Akkor fordulhat elő, ha nagyon sokat iszunk (ez több liter, akár 10 is lehet!). Ebben az esetben a szervezet telítődik, képtelen feldolgozni és kiüríteni a szervezet. Következésképp idegi problémák lépnek fel, amelyek nagyon hasonlítanak a részegséghez, mint például az egyensúlyzavar.
Jól teszem, hogy felforralom az ásványvizet, mielőtt a kisbabámnak adnám. Hamis! Az ásványvizeket folyamatosan ellenőrzik: ez biztosítja a minőséget. Használhatjuk őket egyenesen az üvegből: nem kell felforralni.
Bármilyen vizet ihatok a terhességem alatt. Hamis! Ha tehetjük - és miért ne tehetnénk?-, válasszunk alacsony ásványtartalmú vizet a terhesség alatt. Figyeljünk a víz nátriumtartalmára is: minél kevesebb, annál jobb! Ezzel megelőzhetjük a lábödémát.
|